Як довести право власності «націоналізованого» в ОРДЛО майна – роз’яснення юристки

Новини

«Націоналізація» квартир та іншої нерухомості в ОРДЛО – незаконна, і йде врозріз з принципом непорушності майнових прав.

Про це в програмі «Насправді: Донбас» телеканалу «Дом» заявила координатор з адвокації БФ «Право на захист» Еліна Шишкіна.

Вона акцентувала – «указ» так званого «глави ДНР» Дениса Пушилін Денис Володимирович про «націоналізації» нерухомості, яка окупаційною владою була визнана «нічийною», і за якою є заборгованість по оплаті комунальних послуг, – суперечить міжнародному праву.

«Будь-які дії окупаційної адміністрації щодо майна, яке залишилося на тимчасово окупованій території, є незаконними і неправомірними з точки зору міжнародного права», – говорить правозахисниця.

Вона зазначила, що заклик Донецької обласної прокуратури повідомляти про факти вилучення майна на окупованих територіях може бути пов’язаний з прагненням систематизувати подібні правопорушення для подальшого захисту інтересів українців в міжнародних інстанціях.

«Я припускаю, це робиться для того, щоб в майбутньому систематизувати ці випадки і передати їх в міжнародні судові інстанції як підтвердження злочинних дій окупаційних властей по відношенню до людей», – уточнює Шишкіна.

Щоб в подальшому довести право власності, правозахисниця рекомендує зберігати правовстановлюючі документи (договори купівлі-продажу, дарування, заповіту) і оцінювати всі ризики перед тим, як вирушати в ОРДЛО.

«У контексті реінтеграції, майбутньої деокупацію територій можуть виникнути питання про те, як покарати за злочини, пов’язані з майном. Людям, які вирішать поїхати в «ДНР» і по їх «законами» підтвердити, що є власниками житла, я б порекомендувала оцінити всі можливі ризики поїздки на тимчасово окуповані території », – підкреслює Шишкіна.

Спроби «націоналізувати» квартири в ОРДЛО, які відповідно до «указу» так званого «очільника ДНР» Дениса Пушиліна можуть визнати «безхазяйними», — незаконні, і за такі діяння після деокупації настане відповідальність, заявила представниця окремих районів Донецької та Луганської областей української делегації в Тристоронній контактній групі, юристка Тетяна Іванова.

Як повідомлялось, на території так званої «ДНР» вже почали опечатувати нерухомість, яку порахували безхазяйною, оскільки її власники «давно виїхали і не платять за послуги ЖКГ».

Правозахисники дали поради, що потрібно робити громадянам, які виїхали з непідконтрольної території Донецької області, залишивши там свою нерухомість, яку «влада» так званої «ДНР» тепер визнає «безхазяйною», опечатує і має намір забрати у власність «республіки».

Нагадаємо:

  • Переселенцям з окупованого Донбасу необхідно здійснювати постійний моніторинг власності (житло, транспортні засоби, бізнес-нерухомість та ін.), яка залишилася на непідконтрольній території. При певних обставинах окупаційні адміністрації в «Л-ДНР» її можуть визнати безхазяйною і вилучити.
  • У лютому 2021 року в «ДНР» була створена так звана «міжвідомча комісія з питань управління безхазяйними нерухомими речами». «Комісія» розглядала заяви різних «органів ДНР», які виявили нерухомість, яка «має ознаки безгосподарності». Тепер повноваження щодо виявлення, обліку та прийняття в «муніципальну власність» визнаного «безхазяйним» майна передані «адміністраціям» в містах і районах.
  • З травня 2021 року на території так званої «ДНР» введений новий порядок виявлення, обліку та прийняття в «муніципальну власність» безхазяйної нерухомості та відумерлого (виморочного) майна: будинків, квартир, земельних ділянок.