Окупанти в Криму хочуть, щоб в Європі визнали «геноцидом» водну і енергетичну блокаду півострова Україною

Новини
Зарослий Північно-Кримський канал на території Криму Фото: скріншот НОВОСТИ КРЫМА LIVE

Так званий «Госсовєт Криму» має намір звернутися в «міжнародні та європейські судові інстанції» з проханням визнати «геноцидом» водну і енергетичну блокаду півострова, яку організувала Україна після незаконної окупації Криму Росією.

Про це заявив «перший заступник голови Госсоєта Криму» Юхим Фікс, який очолює «робочу групу з оцінки завданого збитку Республіці Крим і Севастополю за період їх перебування в складі України», повідомляє прес-служба «кримського парламенту».

«В результаті колосальної аналітичної роботи, проведеної Робочою групою, ми пішли відразу за кількома напрямками. По-перше, це звернення про порушення кримінальної справи щодо безпосередніх учасників енергетичної і водної блокад, другий напрямок – це звернення до арбітражних судів від юридичних і фізичних осіб з проханням про підтвердження факту нанесення матеріального збитку республіці. І, нарешті, третій шлях, по якому ми плануємо йти – звернення в міжнародні та європейські судові інстанції для визначення протиправних дій української влади з організації блокад як геноциду щодо громадян Російської Федерації, які проживають на території Криму», – сказав Фікс.

За його словами, вже є «перші результати» в питанні відшкодування «завданої республіці шкоди». Зокрема, Слідчий комітет РФ призначив слідчу групу, яка вивчатиме передані матеріали, а також направив відповідні запити до профільних «відомств» Криму, серед яких «міністерство екології» і «кримське управління Росспоживнагляду», для отримання додаткових даних та експертної оцінки.

«Ще один вагомий результат – вже винесені судові рішення щодо окремих організаторів енергетичної блокади: Ленура Іслямова (організатор Громадянської блокади Криму – ред.) і Рефата Чубарова (глава Меджлісу кримськотатарського народу – ред.). У цьому напрямку ми продовжуємо роботу і, переконаний, що спільно зі Слідчим комітетом та правоохоронними органами нам вдасться відновити історичну справедливість», – заявив Фікс.

Нагадаємо:

  • 10 березня 2021 року так званий «голова Госсовєта Криму» Володимир Константинов заявив, що Крим буде судитися з Україною через перекриття Північно-Кримського каналу після окупації півострова Росією. Після цього в Криму почалася підготовка позову до України через водну блокаду, який планують подати в один з кримських «судів» в першому півріччі поточного року. При цьому попередні збитки від водної блокади півострова з боку України оцінюються в 1,5 трлн рублів.
  • 28 березня Константинов повідомив, що «влада» окупованого Криму має намір пред’явити позов за водну блокаду півострова українським політикам з Криму екснардепам Андрію Сенченку і голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, а також національному лідерові кримських татар, нардепу Мустафі Джемілєву. В «Госсовєтє»  також мають намір притягнути до відповідальності і 5-го президента України Петра Порошенка.
  • У кінці квітня «робоча група Госсовєта Криму» звернулася до ФСБ і Слідкому РФ з проханням порушити кримінальну справу щодо 12 громадян України «за водну блокаду» півострова.
  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. Згодом на її місці була побудована капітальна дамба. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • У червні 2020 року Центр журналістських розслідувань повідомляв, що русло Північно-Кримського каналу у напрямку Армянська і Джанкоя на окупованому Росією Кримському півострові перебуває в аварійному стані і непридатне для використання.