В Криму майже 4 тис. людей стали жертвами порушення права власності окупантами – дослідження

Українські правозахисники ідентифікували в окупованих Криму та Севастополі майже 4 тис. людей, які постраждали від порушення права власності окупаційною «владою».

Селище Форос на Південному березі Криму Фото: adonis-crimea.com.ua

Про це повідомив, адвокат, експерт ГО «Регіональний центр прав людини» Роман Мартиновський на прес-конференції в Києві під час презентації тематичного огляду «Крим без правил. Окупована власність», передає Інтерфакс-Україна.

«Ми провели моніторинг у судовій сфері, і це дало змогу нам ідентифікувати 3984 жертви порушення права власності в окупованому Криму. Я наголошую, що це лише ті жертви, яких нам вдалося ідентифікувати, і йдеться лише переважно про фізичних осіб і невелику кількість юридичних осіб. Із цієї кількості жертв 3728 позбулися права власності на свої земельні ділянки, а 256 втратили нерухоме майно через його пошкодження, знесення органами окупаційної влади», – сказав Мартиновський.

Він наголосив, що найбільше від цих дій постраждало населення міста Севастополя. «Загальна кількість жертв становить 95,2% від 3984, про які я говорив вище», – уточнив Мартиновський.

За словами адвоката, найбільше порушень відбулося протягом 2017 року, коли окупаційні «суди» ухвалили понад 70% рішень у всіх справах, які розглядались «судами» на окупованій території протягом 2014 року – 2019 року.

Мартиновський пояснив, що «влада» Севастополя застосувала два так званих «інноваційних» підходи для вилучення земель. «По-перше, вони підписали договір із приватною юридичною компанією, який передбачав подачу принаймні 2 тис. 500 позовів проти фізичних осіб-власників земельних ділянок, і робила це приватна юридична кампанія за рахунок коштів державного бюджету», – сказав він.

Крім того, експерт зазначив, що за запитом так званих «прокурорів» на окупованій території архів міста Севастополя надавав довідки-відповіді про те, що в матеріалах архіву відсутні оригінали розпоряджень відповідних українських органів державної влади, на підставі яких громадяни отримували право власності на земельні ділянки.

«І незважаючи на те, що у людей були оригінали цих документів на руках, а все ж таки «суди» погоджувалися з тим, що оригінали цих документів відсутні, і ухвалювали рішення про позбавлення права власності людей на землю», – додав він.

Роман Мартиновський, адвокат Регіонального центру прав людини Фото: investigator.org.ua

Водночас Мартиновський повідомив, що вилучалися з власності переважно землі, які перебувають або поруч із морським узбережжям, або поруч із дуже цінними заповідниками, зокрема велика кількість таких земельних ділянок розташована в урочищі Ласпі.

«Ми схиляємося до того, що йшлося саме про те, щоб перерозподілити ці ділянки, щоб в цих зонах можна було віддати цю землю особам, які наближені до нинішнього керівництва РФ, і такі факти вже є», – зазначив він.

Мартиновський також заявив, що «про справедливість судових розглядів взагалі не йдеться в цій ситуації». «Нами зафіксовані випадки масового переписування текстів судових рішень, в яких змінювалися лише прізвища жертв і адреси земельних ділянок. В іншому ці рішення не відрізнялися один від одного», – пояснив він.

Адвокат також зазначив, що відповідно до протоколів, судовий розгляд здійснювався протягом 20-30 хвилин, включаючи період виготовлення тексту судового рішення, тобто перебування «судді» у нарадчій кімнаті, і його проголошення.

«Про ступінь розпачу людей та рівень їхньої покірності свідчить той факт, що для перегляду цих рішень в апеляційному порядку звертався лише кожен третій. Лише кожна третя жертва спробувала оскаржити судове рішення. Якщо говорити про масштаб, то він також підтверджується ще й загальною кількістю землі, яка була вилучена у людей. Ми говоримо про принаймні 4 млн 780 тис. кв. м. або майже 500 тис. га землі», – поінформував експерт.

Він звернув увагу, що це стосується лише тих випадків, коли можна було визначити розмір земельних ділянок. «У половині випадків приблизно ми не змогли визначити, тому що в судових рішеннях розмір земельної ділянки був відсутній», – уточнив Мартиновський.

Як повідомлялось, юристи Української Гельсинської спілки з прав людини (УГСПЛ) радять українцям звертатись до ЄСПЛ у разі загрози примусового відчуження окупаційною «владою» земельної ділянки в Криму через указ президента РФ №201 от 20.03.2020, який забороняє іноземцям – а такими окупанти вважають громадян України – володіти землею на прибережних територіях півострова.

Нагадаємо: 

  • 20 березня 2020 року російський президент Володимир Путін своїм указом розширив перелік територій, земельні ділянки на яких не можуть бути у власності у іноземних громадян та іноземних юридичних осіб, прибережними регіонами окупованих Криму і Севастополя.
  • Прокуратура АРК розслідує як воєнний злочин указ Володимира Путіна про заборону українцям володіти землею у Криму в рамках кримінального провадження, розпочатого за фактом привласнення української державної і приватної власності в окупованих Криму та Севастополі.
  • Правозахисники вказують, що указ Володимира Путіна, який забороняє іноземцям, а отже і громадянам України володіти земельними ділянками в прибережних регіонах окупованого Криму є дискримінаційним і порушує міжнародне гуманітарне право.
  • Представництво президента в АРК повідомило, що Україна направила до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду відомості через указ Володимира Путіна про землю в Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine