Іловайська трагедія: двом російським генералам повідомили про підозру

Двом генерал-полковникам Збройних сил РФ повідомили про підозру в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, веденні агресивної війни і порушенні законів і звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством.

Бійці добровольчого батальону «Донбас» под Іловайськом, серпень 2014 року Фото: EPA

Про це повідомляє Офіс генерального прокурора.

Імена російських військовослужбовців правоохоронці не називають. У 2014-15 роках підозрювані вели агресивну війну проти України, в результаті чого порушили її територіальну цілісність.

«Вирішується питання про оголошення зазначених осіб в розшук. Досудове розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням СБУ», – йдеться в повідомленні Офісу генпрокурора.

Раніше до кримінальної відповідальності за співучасть в організації розстрілу українських військовослужбовців також залучені перший заступник начальника Генштабу ВС РФ і начальник Головного оперативного управління – заступник начальника Генштабу ВС РФ.

Як повідомлялось, у грудны 2019 року Генпрокуратура України і правозахисники підготували та передали до МКС чергове інформаційне повідомлення щодо вчинення Росією воєнних злочинів на Донбасі під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве. В ньому, зокрема, йдеться про позасудові страти та насильницькі зникнення полонених українських військовослужбовців.

Заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов підписав та направив до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) чергове інформаційне повідомлення щодо серйозних порушень міжнародного гуманітарного права з боку представників РФ та підконтрольних їм незаконних збройних формувань на Донеччині. Мова йде про віроломне вбивство українських військових під час Іловайської трагедії та оборони Донецького аеропорту (ДАП).

Нагадаємо:

  • В кінці серпня 2014 року під Іловайськом підрозділи збройних сил РФ та підконтрольних їм незаконних збройних формувань  оточили добровольчі батальйони, підрозділи МВС і ЗСУ. Українським частинам були запропоновані умови виходу з кільця, але 29 серпня, всупереч досягнутим домовленостям, російські військовослужбовці розстріляли з важкого озброєння колони українських військових.
  • Згідно з попередніми висновками тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування обставин трагедії під Іловайськом, до трагічних подій привели помилкові кадрові призначення в силовому блоці, неадекватні дії міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генштабу Віктора Муженко напередодні, а також те, що президент не ініціював введення воєнного стану. «В основі причин, які привели до Іловайської трагедії, лежать фундаментальні проблеми у організації оборони країни», – вказувалося тексті документа.
  • Згідно з результатами розслідування Головною військовою прократурою обставин Іловайської трагедії, її головною причиною стало пряме вторгнення російських військ на територію України.
  • Затяжна і виснажлива оборона Донецького аеропорту почалася 26 травня 2014 року і тривала 242 дні спільними зусиллями військовослужбовців, добровольців, медиків і волонтерів. Фінальна фаза оборони ДАП почалася 13 січня 2015 року. До цього часу в результаті постійних масованих танкових і артобстрілів з боку бойовиків звалилася диспетчерська вежа, зображення якої стало символом оборони аеропорту. У період 19-22 січня бойовики, скориставшись перемир’ям для евакуації своїх убитих і поранених, замінували перекриття будівлі аеропорту і підірвали їх. За стійкість і мужність захисників ДАП назвали «кіборгами».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine