В Україні з 1 жовтня видаватимуть лише е-лікарняні – Радуцький

В Україні з 1 жовтня лікарі зможуть оформлювати усі лікарняні лише із внесенням даних до електронної системи охорони здоров’я. Це дозволить ефективніше боротися із корупцією у медичній сфері.

Фото: investigator.org.ua

Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з охорони здоров’я Михайло Радуцький у своєму Telegram-каналі.

«З 1 жовтня оформлення усіх лікарняних буде відбуватись винятково з внесенням даних до електронної системи охорони здоров’я», – написав Радуцький.

За його словами, таке рішення дозволить ефективніше боротися із корупцією у медичній сфері. Електронна система дозволяє перевірити, скільки та кому той чи інший лікар оформив листів непрацездатності. Адже кожен документ має бути затверджений власним електронним підписом медпрацівника.

«На виплату лікарняних Фонд соціального страхування України витрачає чималі кошти. За 8 місяців цього року отримано для виплат листків непрацездатності на суму майже 10 мільярдів гривень. Співробітники Фонду фізично здатні перевірити не більше 10% лікарняних. Тому «індустрія» продажу фіктивних листків в Україні традиційно доволі масштабна», – наголосив Радуцький.

Він нагадав, що попередньо вже з 1 вересня усі медичні заклади мали перейти на оформлення е-лікарняних, проте на початок осені з 3 тисяч закладів у електронній системі змогли працювати лише 2,2 тисячі.

Раніше Національна служба здоров’я України (НСЗУ) пояснила, як можна буде отримати е-лікарняний.

Для отримання електронного листка про непрацездатність, пацієнту потрібно особисто прийти на прийом до лікаря. Лікар має самостійно оглянути хворого, у разі необхідності направити на додаткове обстеження або на консультацію до вузькопрофільних фахівців.

Тільки після особистого прийому лікар має право створювати в електронній системі медичний висновок про тимчасову непрацездатність.

«Перехід на електронні лікарняні означає, що відтепер пацієнту не потрібно збирати підписи на паперовому бланку і носити їх по кабінетах. Обмін інформацією відбувається автоматично. А пацієнт тим часом займається своїм лікуванням. Проте відвідувати лікаря для цього обов’язково», – зазначили в НСЗУ.

Нагадаємо:

  • 3 лютого 2021 року Верховна Рада підтримала постанову №4243 про запровадження електронного реєстру листків непрацездатності (електронних лікарняних).
  • 10 червня 2021 року міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що в Україні з 1 вересня відбудеться повний перехід усіх медичних установ на формування електронних лікарняних.
  • Повний перехід на електронні лікарняні з 1 вересня в Україні не відбувся, бо не всі лікарі опанували систему. У МОЗ підготували наказ про перенесення дати відмови від паперових лікарняних з 1 вересня на 1 жовтня.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine