В тюрмах окупованого Донбасу незаконно утримуються 300 українців – омбудсмен Денісова

Підконтрольні Росії незаконні збройні формування утримують в тюрмах окупованого Донбасу 300 громадяни України: 223 – в Донецькій та 77 - в Луганській області.

Територія організованої окупантами в Донецьку тюрми «Ізоляція», камери ув'язнених і прогулянковий дворик Фото: t.me/traktorist_dn

Про це Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила в ході Третього міжнародного форуму щодо східної України «Подолання конфлікту на Донбасі як завдання поколінь: просування справедливості, діалогу, примирення».

«Вкотре наголосила на питанні звільнення наших співвітчизників, які переслідуються РФ за політичними мотивами, цивільних заручників та військовополонених, незаконно утримуваних на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях. Наразі підконтрольні РФ незаконні збройні формування утримують в тюрмах ОРДЛО 300 громадяни України: 223 – в Донецькій та 77 – в Луганській області», – написала Денісова у Facebook.

Вона додала, що під час дискусії щодо проблеми запровадження перехідного правосуддя зазначила, що згідно з міжнародним законодавством, жертвами вважаються всі, хто зазнав утисків своїх прав і свобод.

«На жаль, в Україні за 8 років від початку збройної агресії з боку Російської Федерації законодавчо не визначено статус осіб, які постраждали від військового конфлікту», – наголосила омбудсмен.

Вона вказала, що в Україні частково врегульовано визначення статусу постраждалої від конфлікту особи лише щодо дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, які отримали поранення на території проведення АТО/ООС.

«Проте єдиного системного державного підходу до визначення того, кого саме вважати постраждалим від збройного конфлікту натепер не запроваджено», – зазначила Денісова.

Нагадаємо: 

  • 5 грудня 2019 року Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) опублікував звіт про діяльність за попереднім розслідуванням за 2019 рік, в якому кваліфікує ситуацію в Криму, як стан окупації, а ситуацію на Донбасі як міжнародний і неміжнародний збройний конфлікт.
  • Уже 7 років триває російська військова агресія проти України. Якщо у випадку з Кримом Україна відразу визначила ситуацію як тимчасову окупацію, то з класифікацією збройного конфлікту на Донбасі все дещо складніше. Зокрема, тому, що Україна досі не в повному обсязі імплементувала положення міжнародного гуманітарного права в національну правову систему. Детальніше читайте в матеріалах Центру журналістських розслідувань Конфлікт або війна: право проти політичної доцільності, а також «Картковий будинок Путіна»: чому Україна зобов’язана прийняти «закон про воєнних злочинців».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine