Правозахисники допоможуть переселенцям та жителям ОРДЛО, якщо ПФУ відмовляється оформляти пенсію через довідки, видані в «Л/ДНР»

Правозахисники пропонують допомогу переселенцям та жителям ОРДЛО, якщо у них виникли проблеми при доведенні свого стажу у Пенсійному фонді України, який відмовляється прийняти заяву про призначення пенсії за віком через довідки, видані в так званих «Л/ДНР». Такі відмови ПФУ можна успішно оскаржити в суді.

пенсии

Фото: УНІАН

Про це повідомляє громадська організація «Восток SOS».

«До нас часто звертаються переселенці і жителі окупованих територій з проблемою відмови Пенсійного фонду прийняти заяву про призначення пенсії за віком у зв’язку з тим, що надаються архівні довідки та інші документи, підписані окупаційними адміністраціями так званих «Л/ДНР». «Восток SOS» успішно оскаржує такі відмови у судах і захищає право на пенсію наших клієнтів», – зазначають правозахисники.

У разі виникнення проблем при доведенні свого стажу у Пенсійному фонді «Восток SOS» закликає переселенців та жителів ОРДЛО звернутися за допомогою до юристів організації за телефонами:

Донецька область:
+38 (068) 664 21 04
+38 (099) 297 64 34

Луганська область:
+38 (068) 827 28 95
+38 (095) 374 82 70

Правозахисники нагадали, що Верховний Суд України постановою у справі №235/23567/17 став на захист людей, поставив крапку у цьому та нагадав, що основи й механізми призначення, перерахунку й виплати пенсій із коштів Пенсійного фонду регулюються Законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення».

Зокрема, у статті 56 Закону «Про пенсійне забезпечення» вказано, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, а у разі відсутності трудової книжки трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

При цьому Верховний Суд зазначив, що у цій категорії справ мають застосовуватися винятки Міжнародного суду ООН і видані окупаційною владою документи повинні визнаватися, якщо їх невизнання тягне за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Правозахисники вказали, що практика Європейського суду з прав людини підтверджує такий принцип, наголошуючи що дії окупаційної влади не можуть просто ігноруватися третіми країнами чи міжнародними організаціями, особливо судами, якщо вони позбавляють людей на окупованих територіях їхніх прав (справи «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини»).

Нагадаємо:

  • Юристи благодійного фонду «Право на захист» розповіли, як внутрішньо переміщеним особам (ВПО) підтвердити стаж для отримання пенсії в разі втрати трудової книжки.
  • Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що через відсутність доступу до архівів на тимчасово непідконтрольній українській владі території жителі ОРДЛО і переселенці при оформленні пенсії часто не можуть підтвердити стаж. За 7 років конфлікту за отриманням пенсії до органів Пенсійного фонду України звернулися 612 тисяч переселенців. Сьогодні на обліку в ПФУ знаходиться 282 тисяч пенсіонерів, які проживають в ОРДЛО.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine