Жителі ОРДЛО і переселенці стикаються з проблемою при оформленні пенсії

Через відсутність доступу до архівів на тимчасово непідконтрольною української влади території жителі ОРДЛО і переселенці при оформленні пенсії часто не можуть підтвердити стаж. За 7 років конфлікту за отриманням пенсії до органів Пенсійного фонду України звернулися 612 тисяч переселенців. Сьогодні на обліку в ПФУ знаходиться 282 тисяч пенсіонерів, які проживають в ОРДЛО.

Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

«Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях і вперше після початку окупації звертаються за призначенням пенсійних виплат до органів Пенсійного фонду на контрольованій України території, стикаються з проблемою підтвердження стажу роботи у роботодавців, які функціонували або функціонують на тимчасово окупованих територіях. Архівні установи, якщо такі є, підприємства і організації надають громадянам довідки про підтвердження стажу, завірені печатками органів окупаційної адміністрації. Інші шляхи отримання відомостей з архівів поки відсутні», – пояснила Денисова.

Однак, зазначила вона, органи ПФУ, керуючись чинним законодавством, не враховують такі документи як факт підтвердження стажу роботи.

«Отже, громадяни змушені в судовому порядку підтверджувати наявний у них стаж роботи», – констатувала Денісова.

Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна запустив перший в Україні онлайн-калькулятор для розрахунку пенсії в майбутньому та альтернативного доходу платника Єдиного соціального внеску (ЄСВ), якби він сам ними розпоряджався.

Ощадбанк стане базовим банком з обслуговування пенсіонерів, які зараз отримують пенсійні виплати готівкою через листонош Укрпошти. Частину пенсіонерів-клієнтів Укрпошти примусово переведуть на обслуговування в банки з 1 вересня 2021 року.

В Україні з вересня 2021 року планується виплата пенсій на банківську картку, тому доставка пенсій додому буде здійснюватися тільки для маломобільних категорій, зокрема, особам з інвалідністю I групи, тим, хто старше 80 років і тим, хто за висновком ЛКК (лікарсько консультативної комісії) потребує стороннього догляду.

Ощадбанк продовжив дію платіжних карток переселенців, термін дії яких спливає під час карантину, до 1 травня 2021 року.

Нагадаємо:

  • ВПО за послугу СМС-інформування в Ощадбанку оплачують 7 грн на місяць. Крім того, з 1 грудня вони можуть знімати пенсії без комісії у банкоматах та відділеннях банку.
  • Ощадбанк роз’яснив, в яких випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб передається до Пенсійного фонду України для перевірки.
  • Ощадбанк призупинив знищення карт пенсіонерів-переселенців, які ті не отримали через заблоковані ОРДЛО пункти пропуску: багато пенсіонерів з березня 2020 року не можуть потрапити на підконтрольну української влади територію.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine