Радіо Свобода опублікувала нові факти співпраці колишнього коменданта «Ізоляції» Куликовського із СБУ

Новини
Денис Куліковський ("Палич") в Приморському суді Маріуполя Фото: Суспільне

Колишній комендант донецької в’язниці угруповання «ДНР» «Ізоляція» Денис Куликовський на прізвисько «Палич» співпрацював зі Службою безпеки України щонайменше з 2019 року.

Про це йдеться у розслідуванні «Радіо Свобода» Донбас.Реалії.

У 2018 році у «ДНР» усунули «Палич» від керівництва в’язницею. Формально — за надмірну жорстокість, а де-факто, як кажуть колишні полонені, через «фінансовий конфлікт із куратором» — Василем Євдокимовим на прізвисько «Ленін». Куликовського кілька місяців тримали то в камері, то у вагончику, його, за свідченням колишніх полонених, самого катували. Потім відвезли у невідомому напрямку — щоправда, час від часу його знову привозили до «Ізоляції». За словами очевидців, він продовжував катувати людей.

Скоро Куликовський утік із Донецька до Росії, пише «Радіо Свобода». І звідти, за даними джерела видання у правоохоронних органах, 23 квітня 2019 року перетнув російсько-український кордон у Міловому Луганській області. З цього боку на нього чекала СБУ.

«Є попередні дані, що він реально допомагав (українській спецслужбі)», – сказав «Радіо Свобода» засновник Bellingcat Христо Грозєв.

За тією інформацією, що має Грозєв, у «Палича» навіть стався якийсь «катарсис», і він сам зрозумів, що те, чим займався в «Ізоляції», обернулося проти нього самого.

«Логічно, що він подивився з іншого кінця цієї історії: його самого утримували в „Ізоляції”. І навіть була дуже цікава ситуація: він на якийсь час перетнув кордон і повернувся на територію Росії, щоб знайти одного з ключових персонажів, який має дуже тяжкий злочин саме в контексті «Ізоляції» та в контексті окупації. Потім він перетнув добровільно кордон назад і повернувся до України», – розповів засновник Bellingcat.

Перебуваючи у Києві, Куликовський за дорученням співробітників СБУ дзвонив колишнім колегам по ДНР. Ці дзвінки записувалися, деякі з них були опубліковані у ЗМІ на початку 2021 року.

Екс-офіцер української спецслужби передав «Радіо Свобода» відео, на якому Куликовський розмовляє телефоном зі своїм колишнім соратником. За словами джерела, відео було знято на оперативній квартирі у Києві влітку 2019 року.

Колишній працівник української спецслужби у розмові з Радіо Свобода також стверджує, що з осені 2019 року за Куликовським перестала спостерігати СБУ. За його словами, підозрюваний у тортурах «Палич» виявився фактично на волі. І продовжував жити у Києві.

При цьому прокуратура не знала, що Куликовський перебуває на підконтрольній Україні території, тож у грудні 2020 року йому повідомили про підозру заочно.

«Палич» був затриманий у Києві лише у ніч на 9 листопада 2021 року співробітниками СБУ. Під час обрання запобіжного заходу в суді, Куликовський зізнався, що останні два роки жив у столиці.

У спецслужбі стверджують, що не прикривали колишнього коменданта «Ізоляції» весь цей час.

«Говорити про якесь прикриття Куликовського з боку спецслужб немає підстав», – йдеться у відповіді СБУ на запит «Радіо Свобода».

У спецслужбі додали, що йдеться про дуже таємну операцію, про яку знало дуже обмежене коло людей.

«Люди, які брали участь у початковій розробці Куликовського, вже давно не є співробітниками СБУ. Вони стали працівниками іншого розвідувального органу. Враховуючи низку факторів, заходи щодо затримання Куликовського довелося заново планувати вже 2021 року. Наразі, на жаль, неможливо розкрити всі деталі. Коли інформація про перебування та пересування Куликовського на території України підтвердилася, його затримали контррозвідка СБУ. Сьогодні слідство продовжується. Сподіваємося, згодом ми зможемо надати суспільству більше подробиць», – повідомили у СБУ.

Протягом 2020 року слідчі поліції допитували людей, звільнених у грудні 2019 року з полону бойовиків «ЛДНР». 38 потерпілих змогли упізнати в конкретних особах своїх катів, серед яких був і Денис Куликовський — колишній комендант неофіційної в’язниці «ДНР» «Ізоляції». Слідчі встановили учасників «Центру спецоперації МГБ ДНР», яке керувало катівнею.

Оболонський районний суд Києва розглядає кримінальну справу щодо тортур в «Ізоляції» за обвинуваченням Євгена Бражникова. У справі дев’ять потерпілих: Олег Сугерей, Сергій Усатюк, Олександр Репетило, Кирило Полікарпов, Станіслав Печонкін, Ігор Куліш, Олег Кулаков, Роман Гісь та Станіслав Асєєв.

Нагадаємо:

  • У березні 2020 року Євгену Бражникову було повідомлено про підозру в участі у терористичній організації та порушенні законів і звичаїв війни — через жорстоке поводження з ув’язненими донецького концтабору «Ізоляція». Кримінальне провадження відкрито за заявами частини звільнених політичних бранців. Вони розповіли, що ув’язнений Бражников нібито користувався лояльністю адміністрації та брав участь у катуванні утримуваних там людей.
  • Підозрюваний Бражников не погоджується з інкримінованими йому злочинами. Через суд він ініціював відкриття кримінальних проваджень щодо потерпілих та свідків в його справі через те, що ці люди нібито дають неправдиві свідчення.
  • Детально про справу та позиції сторін можна дізнатися з матеріалу Центру журналістських розслідувань «Що відбулося за рік у справі «катів «Ізоляції».