Українська влада прогнулась? Посол у Великобританії Пристайко припустив відмову України від НАТО, в ОП і МЗС незграбно спростували

Колишній міністр закордонних справ України, а нині посол України у Великій Британії Вадим Пристайко припустив, що Україна може відмовитись від вступу в НАТО, якщо її до цього змусять обставини, зокрема, якщо це дозволить уникнути війни з Росією. Згодом цю заяву незграбно спростували в Офісі президента та МЗС України.

Вадим Пристайко, посол України у Великій Британії Фото: MFA of Ukraine

Про можливість відмови України від вступу НАТО український посол заявив в інтерв’ю BBC Radio 5 Live, передає українська служба BBC.

На запитання ведучого, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, Пристайко відповів: «Ми могли б». Він уточнив, що «враховуючи ту загрозу, яка є», Україна могла б бути вимушеною піти на такий крок.

Згодом ведучий перепитав, чи справді посол мав на увазі, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО?

«Так, ви праві, це те, що записано в нашій Конституції. Я зараз частково йду проти головного документа, що ми маємо. Коли я кажу це, (я маю на увазі – ред.) що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо нам доведеться пройти через якісь серйозні поступки, це те, що ми можемо зробити. Безперечно», – заявив Пристайко.

Речник президента України Сергій Никифоров, коментуючи слова українського посла заявив, що північноатлантичний та європейський курс залишаються пріоритетними для України. «По-перше, він закріплений у Конституції. По-друге, він знаходить відображення у щоденних кроках влади. По-третє, стосовно нього можна сміливо говорити, що є консенсус у суспільстві», – сказав Никифоров у коментарі агентству Інтерфакс-Україна.

Він додав, що не слід поспішати з висновками стосовно заяви дипломата. «Щодо слів Пристайка – я все-таки думаю, що не потрібно поспішати з висновками. Він використав слово «гнучкість», і я думаю, що потрібно перепитати в нього самого, що саме він мав на увазі – нехай він пояснює свої слова», – зазначив прессекретар президента.

Никифоров також наголосив, що жодних пропозицій від західних партнерів України щодо можливої відмови від потенційного членства в НАТО, щоб уникнути війни з РФ, не надходило.

В свою чергу речник міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко заявив, що слова Пристайка про те, що Україна нібито готова розглянути відмову від членства в НАТО для запобігання війні з РФ є невдалим формулюванням.

«Сьогодні багатьох схвилювали слова посла України у Великій Британії про те, що Україна начебто готова розглянути відмову від членства в НАТО для запобігання війні з Росією. МЗС вже надало роз’яснення, але хочу ще раз повторити, що ці слова є невдалим формулюванням. Перспектива членства України в НАТО закріплена в Конституції, і жодні рішення не можуть ухвалюватися всупереч Основному закону», – сказав Ніколенко під час онлайн-брифінгу 14 лютого.

Він наголосив, що Україна наразі не є членом НАТО чи іншого безпекового альянсу, тому ширше питання гарантій безпеки є ключовим для України.

«Безумовно, найкращою такою гарантією було б негайне прийняття України до Альянсу. Але загрози Україні існують тут і тепер, тому пошук відповіді на питання гарантій стає фундаментальним і терміновим завданням, над яким працює вся система влади», – сказав Ніколенко.

Нагадаємо:

  • 7 лютого 2019 року Верховна Рада прийняла в цілому ініційований президентом закон про внесення змін до Конституції України щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в Європейському Союзі і НАТО. 19 лютого президент Петро Порошенко підписав закон.
  • В червні 2020 року Україна отримала статус члена Програми розширених можливостей (EOP) НАТО. Україна стала шостим партнером по розширеним можливостям НАТО поряд з Австралією, Фінляндією, Грузією, Йорданією і Швецією. Кожен з партнерів має індивідуальні відносини з НАТО, засновані на областях, що представляють взаємний інтерес.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine