- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

Родина Шуфрича зареєструвала за законодавством РФ віллу у Криму, придбану до окупації у Медведчука – «Схеми»

Родина нардепа від ОПЗЖ Нестора Шуфрича у 2019 році зареєструвала за законодавством РФ придбані у Віктора Медведчука поряд з його віллою у 2013 році земельні ділянки та маєток у селищі Сімеїз на Південному березі Криму. Крім того, вона придбала на півострові нерухомість вже і після його окупації Росією, причому ця угода не посвідчена за законодавством України.

Про це йдеться в розслідуванні журналістів програми «Схеми» (проєкт Радіо Свобода на телеканалі UA:Перший).

У 2013 році незадовго до окупації родина Шуфрича придбала у його давнього соратника Віктора Медведчука недобудовану віллу площею 4500 квадратних метрів на березі моря прямо по сусідству із його маєтком у селищі Сімеїз. Тоді інвестиційна компанія «Спорт-тур» родини Медведчука продала півтора гектари землі на кримському узбережжі за 3,3 млн гривень, при тому, що зазначена у документі експертна оцінка складає 5,5 млн гривень. Недобудований маєток покупцям обійшовся ще у близько 11 млн гривень. Бенефіціарним власником ТОВ «Інвестиційна компанія «Спорт-Тур» є Оксана Марченко, дружина Медведчука.

Ця територія, яка раніше відійшла у приватні руки під приводом будівництва профілакторію для спортсменів «Динамо-Київ», а згодом опинилася в розпорядженні Віктора Медведчука, має свій власний, приватизований пляж, – усупереч українському законодавству.

У результаті угоди купівлі-продажу цей об’єкт був оформлений як власність української компанії «Авто бізнес груп», заснованої батьком Шуфрича та його помічником. В українському реєстрі нерухомого майна це досі власність української фірми. Об’єкт досі не добудований, але власники його не закинули – у 2021 році тут з’явилась охорона і табличка з написом «приватна власність».

«Схеми» з’ясували, що в російському реєстрі нерухомості цей маєток та декілька земельних ділянок під ним із 2019 року значаться як власність російської компанії «Естейт холдинг груп», зареєстрованої у Москві. Засновники цієї фірми ті ж самі – батько депутата Нестора Шуфрича – Іван та помічник депутата Віктор Сидорук.

Журналісти звернули увагу, що оформлення кримської нерухомості на російську фірму відбулось не відкрито, а через схему, яку складніше простежити. Зокрема, українська «Авто бізнес груп» стала засновницею російської «Естейт холдинг груп» і як частку в статутний капітал внесла загадану кримську нерухомість. На це вказує і той факт, що в цей період капітал «Естейт холдинг груп» різко збільшився до кількох сотень мільйонів рублів. Після цього російські органи влади внесли запис про право власності російської фірми Шуфричів на цю нерухомість у державні реєстри РФ.

«Схеми» також з’ясували, що родина народного депутата не лише оформила за російськими законами свою нерухомість, яку мала до окупації, але і розширювала свої володіння вже після неї – придбавши за російськими законами тут ще більше майна, а саме – ще більше землі навколо недобудованого маєтку.

У 2017 році колишній депутат Сімеїзської селищної ради Тімур Шемшедінов, також у статусі співзасновника «Естейт холдинг груп», вніс на її баланс двоповерховий літній будиночок та дві земельні ділянки біля пляжу – сумарною площею у 25 соток – і за кілька місяців вийшов зі складу засновників компанії. Зрештою, у кінцевих бенефіціарах фірми залишились лише батько (через українську компанію – ред.) та помічник нардепа Нестора Шуфрича. Після чого російські органи влади теж внесли запис про право власності російської фірми Шуфричів і на цю кримську землю в державні реєстри РФ.

При цьому в українському кадастрі це досі земля попереднього власника. Це означає, що угоду не посвідчили в Україні і не провели за українськими законами – для України такі домовленості не є легітимними, йдеться у розслідуванні «Схем».

У коментарі журналістам Нестор Шуфрич підтвердив, що його родина володіє нерухомістю в Криму, але про її реєстрацію в юрисдикції РФ спілкуватись не захотів. Водночас він заявив «Схемам», що оформлення майна в Криму за російськими нормами нібито «дозволено українськими законами».

«Це дозволено українським законом. І це нормально. Ви не знаєте? В 2019 році було прийнято 2 спеціальних закони, які дозволили заради захисту майнових прав наших громадян в АРК український, тимчасово діяти за тими правилами, які були встановлені російською стороною», – сказав Шуфрич.

Правознавці та офіційні представники профільних органів державної влади, з якими поговорили журналісти, спростували, що такі закони коли-небудь ухвалювали в Україні.

Нагадаємо: