Пов’язані з підсанкційною корпорацією «ОСК» компанії експортують з Севастополя зерно, яке рф могла вивезти з півдня України

Дві російські компанії, які пов’язані з російською підсанкційною «Об’єднаною суднобудівною корпорацією», експортують зерно з окупованого Севастополя. Судна, які їм належать, можуть вивозити, зокрема, зерно, яке російські військові вкрали з нових тимчасово окупованих територій півдня України.

Судно «Матрос Кошка», яке належить ТОВ «Крейн Марин Контрактор» біля терміналу «Авліта» у Севастопольській бухті, 22.04.2022 Фото: myrotvorets.news

Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар повідомила Катерина Яресько, доцентка Харківського університету та розслідувачка проекту SeaCrime центру Миротворець, яка дослідила поставки зерна із кримських портів.

Великі обсяги регулярно вивозять три російські судна: «Матрос Позынич» (IMO: 9573816), «Матрос Кошка» (IMO: 9550137)  та «Михаил Ненашев» (IMO: 9515539). «Вони однотипні і доволі великі — беруть приблизно 27 тис. тонн… Ці три судна почали дуже активно вивозити зерно з «Авліти» (термінал в окупованому Севастополі, що раніше належав українському олігарху Рінату Ахметову — ред.). За нашими спостереженнями, на Близький Схід, в Туреччину. Зараз одне з суден йде в єгипетський порт Александрія», — сказала Яресько.

Судна належать російській компанії ТОВ «Крейн Марин Контрактор», що входить у структуру російського суднобудівного гіганта «Об’єднаної суднобудівної корпорації», яка перебуває під західними санкціями з 2014 року. 8 квітня 2022 року Міністерство фінансів США запровадило нові обмеження щодо восьми членів ради директорів «ОСК» та 28 її дочірніх підприємств. Однак ТОВ «Крейн Марин Контрактор» у санкційний перелік не потрапила. Як і компанія «Южный центр судостроения и судоремонта» — засновник «КМК» і дочка «ОСК».

Авторка розслідування ініціюватиме включення цих двох компаній, їхніх директорів та трьох суден до санкційного списку. «Юридичну відповідальність за організацію незаконного перетину кордону дійсно несуть капітани суден. Вони всі теж встановлені. Це є в наших матеріалах, і ми сподіваємося, що вони будуть використані нашими правоохоронними органами, які займаються кримінальним провадженням», — наголосила Катерина Яресько.

При цьому вона не виключає, що вказані компанії і судна вивозять з окупованого Криму зерно, які російські військові крадуть на нових окупованих територіях півдня України. На фоні експропріації майна українських аграріїв кримські порти значно збільшили обсяг експорту: «Найбільш ймовірно, що зерно все ж доставляють з окупованих територій півдня України. Тим більше, наскільки мені відомо, викрадення зерна фіксують наші правоохоронні органи. Поки не вдається довести документально, куди воно йде. Але я думаю, що з часом це питання буде вирішено».

За оцінками Міністерства аграрної політики та продовольства України, з початку повномасштабного вторгнення військові рф вивезли з тимчасово окупованих територій чотирьох областей України до 400 тисяч тонн зернових або майже третину залишених там запасів.

Довжелезні колони вантажівок везуть зерно з Мелітополя до Криму. Туди ж доставляють ранні овочі, які окупанти відбирають або за копійки скуповують у фермерів окупованого півдня.

Текстову версію інтерв’ю з Катериною Яресько, доценткою Харківського університету та розслідувачкою проекту SeaCrime центру Миротворець читайте за посиланням.

Як писав ЦЖР у розслідуванні «Недосанкції», в липні 2018 року ПрАТ «Стівідорна компанія «Авліта» і ТОВ «Морський індустріальний комплекс», бенефіціаром яких до 2016 року був Рінат Ахметов, змінили назву, юридичну адресу і кінцевого власника. Ним стала Група компаній «Морські та нафтогазові проекти», що належить ТОВ «Завод «Красное Сормово» («Об’єднана суднобудівна корпорація»).

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine