ДБР розслідує діяльність російської групи «Лужники», яка заволоділа п’ятьма обленерго в Україні – «Схеми»

Новини

Слідчі ДБР проводять досудове розслідування діяльності в Україні компанії VS Energy, яку контролює наближена до Кремля російська злочинна група «Лужники» на чолі з громадянами рф Олєксандром Бабаковим, Євгєнієм Гінером та Михайлом Воєводіним. VS Energy, яка, зокрема, заволоділа п’ятьма українськими обленерго, підозрюють в умисних діях з метою зміни меж території або державного кордону України та порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб.

Про це йдеться у спільному розслідуванні програми «Схеми» (Радіо Свобода) та проєкту Scanner Project.

«В нас є слідча версія, яка досліджується. Що група громадян російської федерації, наближених до керівництва країни-агресора, набула на території України активів критичної інфраструктури та інших комерційних об’єктів шляхом вчинення тих чи інших оборудок та махінацій. Всі ці обставини ми перевіряємо. Наразі досудове слідство триває за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України», – розповів журналістам Радіо Свобода прокурор Офісу генпрокурора Роман Тулін.

За даними ДБР, на чолі цієї організації стоять громадяни російської федерації Олександр Бабаков, Євгеній Гінер та Михайло Воєводін.

Олександр Бабаков – заступник голови Державної думи рф. Перебуває під санкціями України, ЄС та США. У квітні 2022 року року Мін’юст США обвинуватив Бабакова у змові з метою вплинути на американську політику в інтересах рф. Під європейські санкції Бабаков потрапив через те, що у 2014 році голосував за незаконну анексію українського Криму. Також Україна ввела відносно нього безстрокові санкції у 2018 році.

Олександр Бабаков та Володимир Путін Фото: AFP

Євгеній Гінер – президент російського футбольного клубу ЦСКА (Центральний спортивний клуб армії), який знаходиться під санкціями США. Гінер також є партнером російської держкорпорації «Ростех», яка виробляє та експортує високотехнологічну промислову продукцію цивільного та військового призначення. Керує нею колишній офіцер ФСБ Сергій Чемезов, давній друг і соратник Володимира Путіна.

Євгеній Гінер Фото: ТАСС

Михайло Воєводін, згідно з інформацією з Інтерполу, має статус так званого «злодія в законі». Свідчить про це документ, який є у розпорядженні «Схем». У картці Інтерполу вказаний його нікнейм – «Misha Luzhnetskiy».

Бабаков, Гінер та Воєводін, за даними ЗМІ, контролюють в Україні цілу бізнес-імперію – мережу готелів, банк, промислові підприємства та низку об’єктів критичної інфраструктури – п’ять обленерго, які забезпечують постачання електроенергії в домівки мільйонів українців одразу декількох областей. Зокрема, це «Херсонобленерго», «Кіровоградобленерго», «Житомиробленерго», «Рівнеобленерго», «Чернівціобленерго».

Ці обленерго об’єднані під вивіскою компанії «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» (VS Energy). Фірма записана на громадян країн ЄС. Серед них, зокрема, громадянка Німеччини Марина Ярославська, яку називають дружиною Євгенія Гінера, та громадянин Латвії Валтс Вігантс, який був довіреною особою Олександра Бабакова.

Ці ж троє громадян рф, наближених до Кремля, контролюють запорізьке підприємство «Дніпроспецсталь» – великий завод, який спеціалізується на виробництві спецсталі, та мережу готелів по всій країні – Premier Hotels & Resorts, серед яких п’ятизіркові «Прем’єр палац» у Києві та «Прем’єр готель» в Одесі.

Готелі та контрольний пакет акцій заводу, відповідно до даних Youcontrol, записані на Наталію Селіванову – цивільну дружину Михайла Воєводіна.

Відповідно до даних НБУ, на 1 січня 2022 року громадянину рф Євгену Гінеру належало 88,9% акцій Першого інвестиційного банку.

Нагадаємо: