​​Ахметов міг профінансувати концентрацію Воєводіним групи VS Energy – власника п’яти обленерго

Новини
Михайло Воєводін, фото ГК "Ростех" (Олександр Уткін)

Голова парламентського комітету з енергетики і депутат «Слуги народу» Андрій Герус повідомив, що російська група VS Energy, яка контролює 10% розподілу електроенергії в Україні, змінила структуру власності. Російський бізнесмен Михайло Воєводін став одноосібним акціонером групи VS Energy.
Окрім готелів, VS Energy належать: Житомиробленерго, Рівнеобленерго, Херсонобленерго, Кіровоградобленерго, Чернівціобленерго. Акціонерами групи були: Михайло Воєводін, президент ФК «ЦСКА» Євгеній Гінер та екс віце-спікер Держдуми РФ Олександр Бабаков, який підтримав анексію Криму.

«Воєводін минулого року викупив долі у Гінера та Бабакова. Таким чином, у VS Energy тепер лише один акціонер – Воєводін. А профінансував цю угоду, видавши Воєводіну кредит, один із найбагатших українських олігархів,»- пише Герус.

Як пише Telegram-канал Монополіст, кредит міг дати власник СКМ Рінат Ахметов. «Його холдинг ДТЕК контролює більше 40% розподілу електроенергії в країні. В 2019 році ДТЕК придбала у VS Energy два обленерго «Київобленернго» та «Одесаоблененрго».

Припускаємо, що через видачу кредиту Воєводіну олігарх здійснить давню мрію і увійде в капітал обленерго VS Energy. В результаті він контролюватиме більше половини розподілу електроенергії в Україні.

З 2021 в Україні почали діяти RAB-тарифи для обленерго, які в цьому році забезпечать для операторів системам розподілу ДТЕК Ахметова – 2,9 млрд грн гарантованого прибутку, а для VS Energy – 1,62 млрд грн».

За даними Liga.net, Воєводін влітку 2020 року пішов з поста гендиректора найбільшого російського виробника титану ВСМПО-Авісма. Цю посаду він обіймав з 2009 року. Тоді повідомлялося, що Воєводін планує зосередитися на особистих проектах.

Гінер офіційно володіє в Україні Першим інвестиційним банком (PIN Банк). У Криму йому належить 100% компанії Севенергосбит, яка з 2016 року поставляє електроенергію в Севастополі замість української ПАТ «Севастопольенерго» (входить в VS Energy).

Бабаков – колишній віце-спікер Держдуми РФ і спецпредставник президента РФ Володимира Путіна. Він знаходиться в санкційних списках ЄС і США, в 2014 році голосував за анексію Криму. Україна не вводила санкцій проти Бабакова, Гинера і Воєводіна.

Як повідомлялося, в липні 2020 року Верховна Рада прийняла закон про зниження «зеленого» тарифу та компенсацію не менше 20% виплат по ньому з державного бюджету.

Кабінет міністрів 10 червня підписав «Меморандум про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань в сфері відновлюваної енергетики». Меморандум передбачає, що виробники відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) приймають умови добровільної реструктуризації «зелених» тарифів, який передбачає їх зменшення. Зокрема, для всіх об’єктів електроенергетики, які виробляють сонячну енергію, передбачається зменшення тарифів на 15%, для об’єктів, які виробляють електроенергію з енергії вітру – на 7,5%. Також українська влада зобов’язується визначити і затвердити річні квоти підтримки «зеленої» енергетики і забезпечує проведення аукціонів з розподілу таких квот.

Як повідомлялося, уряд планує підвищення тарифів на електроенергію для населення: серед запланованих Кабміном ініціатив для забезпечення фінансової стабільності енергетики в умовах кризи – перегляд тарифів на електроенергію для населення та перегляд «зеленого тарифу». Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Кабінет міністрів не планує в цьому році підвищувати тариф на електричну енергію для населення.

  • Тарифи на електроенергію невпинно зростатимуть. 30 квітня НАЕК «Енергоатом» розмістила інформацію про те, що виробництво найдешевшої на ринку атомної електроенергії зменшиться. Міністерство енергетики встановило новий прогнозний баланс на 2020 рік. Згідно документу виробництво атомної енергії зменшиться на 8,6%. Три енергоблоки на Запорізькій та Рівненській АЕС виведуть в резерв, а потужність семи блоків на Южно-Українській, Запорізькій, Хмельницькій та Рівненській атомних електростанціях зменшать. При цьому програє населення та промисловість, держава зазнає мільйонних збитків, у прибутку буде лише один бізнес – Ріната Ахметова. 
  • Детальніше читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань Зменшення потужностей АЕС – збільшення доходів Ахметова.