росія системно вивозить через Крим українське зерно в Туреччину – «Схеми»

Новини
Російське судно «Михаил Ненашев» вантажить зерно на терміналі «Авліта» у Севастополі, 25.05.2022 Фото: Planet Labs / (RFE/RL Graphics)

Попри запевнення влади Туреччини, що країна не визнає Крим російським і не купує у росії крадене українське зерно з нових окупованих територій, супутникові знімки, які публікують журналісти-розслідувачі, доводять, що рф системно вивозить через півострів великі партії українського зерна в Туреччину. При цьому у супровідних документах походження товару зазначене як «Крим, росія».

Зерно вантажиться на терміналі «Авліта» (Севастополь), куди його звозять з тимчасово окупованих територій, зокрема Херсонської та Запорізької областей, йдеться в розслідуванні програми «Схеми» (проєкт Радіо Свобода).

На прикладі двох суден – російського та сирійського – журналісти показали, як балкери регулярно заходили в підсанкційний порт Севастополя, де через термінал «Авліта» завантажувались зерном, а потім прибували до Туреччини і там розвантажувались. Під час входження в кримський порт балкери вимикають радари, тому їх неможливо відстежити через системи моніторингу суден, такі як Marine Traffic або Equasis. Але їм не вдається «сховатись» від супутника, який з космосу фіксує перебування та завантаження суден в кримській «Авліті».

Одне з таких суден – «Михайло Ненашев» під прапором рф. Журналісти наводять докази трьох його рейсів з порту в Криму до портів Туреччини. 15 квітня супутник Planet Labs зафіксував цей балкер біля «Авліти». Через виключені протягом трьох днів радари, судно лишалось «непомітним» для системи офіційного моніторингу суден Marine Traffic. Водночас цей сервіс зафіксував, що до заходу в кримський порт воно було «в баласті» – тобто порожнім. А після – вже завантаженим. 22 квітня «Михайло Ненашев» став у турецький порт Деріндже. За чотири дні система зафіксувала, що балкер – розвантажився.

Ще один рейс до Туреччини «Ненашев» виконав у травні. 25 травня супутник Planet Labs показав його біля «Авліти». 26 травня балкер вийшов в море і увімкнув радари, ставши «помітним» для моніторингу Marine Traffic. Цей же сервіс зафіксував вантаж на його борту. 30 травня «Ненашев» дістався турецького порту Іскендерун.

За тиждень балкер повторив свій шлях, вийшовши з Туреччини порожнім. Зайшов в акваторію Чорного моря і взяв курс нібито на якірну стоянку «Кавказ» у Керченській протоці, вимкнувши радари. Але 14 червня супутник зафіксував його біля «Авліти». Того дня його трюми були порожніми, а в наступні – завантажені зерном.

18 червня балкер «Ненашев» з’явився на радарах в районі Керченської протоки і взяв курс на Туреччину. 25 червня пришвартувався до причалів приватного порту MMK Metalurji неподалік Іскендеруна, де його зафіксував журналіст Осман Пашаєв.

Другий балкер, який відслідкували «Схеми», – сирійське судно Finikia. 20 квітня воно з’явилось на супутникових знімках в «Авліті». На радарах судно з’явилось лише 21 квітня, вже вийшовши в море завантаженим. 29 квітня пришвартувалось у турецькому Немруті і відвантажило зерно.

Сирійське судно Finikia вантажить зерно на терміналі «Авліта» у Севастополі, 20.04.2022 Фото: Planet Labs / (RFE/RL Graphics)

6 травня Finikia вже порожнім вийшло у новий рейс – з Немрута в бік Чорного моря. Процедура повторилась: 10 травня судно вимкнуло радари, але 13 травня його в «Авліті» зафіксував супутник. Балкер завантажився зерном, і прибув в Іскендерун 24 травня.

Крім знімків з космосу, у розпорядженні «Схем» є документи, які свідчать, що «Ненашев» та Finikia на шляху до Туреччини завантажувались зерном саме в кримському терміналі «Авліта».

При цьому, в документах походження зерна зазначене як «Крим, росія». «Туреччина визнавала анексію Криму незаконною, відколи ж «Крим, росія» стало легітимним походженням продукції?» – ставлять запитання автори розслідування.

У коментарі «Схемам» посол України в Туреччині Василь Боднар зазначив: «Ми працюємо з турецькою стороною. Але нам кажуть, що російські документи, які надаються для ввезення зерна в порт – вони є легальними і вони їх сприймають, як такі, що необхідні для того, щоб розвантажити судно в законний спосіб».

У Міністерстві аграрної політики України повідомляли, що вирощеного в Криму зерна вистачає лише для внутрішнього споживання, адже Україна не постачала на півострів воду для зрошення. Те, що з «Авліти» експортується зерно саме з нових окупованих територій, прямо визнавав і призначений росією так званий «глава Криму» Сергій Аксенов.

Влада Туреччини повідомляла, що розслідує заяви про те, що українське зерно було незаконно вивезено росією, в тому числі до її портів, але зазначала, що поки не виявила жодних таких поставок.

«Туреччина не допустить незаконної торгівлі українським зерном чи будь-якою іншою продукцією з боку будь-якої країни, зокрема росії. Ми також самі не приймемо такі товари. Насправді моніторинг дуже простий. І ви також можете його здійснювати. Для цього достатньо завантажити на гаджет додаток вартістю 5-6 доларів. Це дозволяє відстежувати судноплавство, отримувати інформацію про те, з яких портів виходять вантажні кораблі та про їх вантаж. Доступ до такої інформації може отримати кожен», – заявив 23 червня міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу.

Всі віднайдені факти, які свідчать про незаконне вивезення зерна з окупованих територій України Росією до Туреччини, «Схеми» виклали у запиті до МЗС Туреччини і чекають на відповідь.

Як повідомлялось, 3 липня митниця Туреччини затримала вантажне судно Zhibek Zholy (IMO: 9598880, прапор рф) з зерном, вкраденим і вивезеним із порту окупованого Бердянська російськими загарбниками.

За даними Мінагрополітики, з початку повномасштабного вторгнення в Україну російські загарбники вивезли з нових окупованих територій до Криму близько 400-500 тисяч тонн зерна, внаслідок чого втрати українських аграріїв сягають щонайменше $125 млн. Практично всі судна, які йдуть із Севастополя, завантажені краденим українським зерном. Цей незаконний бізнес курується спецслужбами та військовими країни-агресора.

ЦЖР повідомляв про тотальне мародерство російських військових на нових українських окупованих терторіях. У фермерів відбирають або за копійки скуповують ранні овочі, які потім везуть до окупованого Криму. Туди ж тентованими вантажівками переправляють зерно, яке крадуть з елеваторів та складів у Херсонській та Запорізькій областях. Криму це зерно не потрібне, адже свого вдосталь, більше того, він відправляє зернові на незаконний експорт до Сирії та Єгипту. Але зараз збільшує обсяги перевалки. Ймовірно — за рахунок сотень тисяч тонн пограбованого збіжжя з нових окупованих територій. Детально про це розповіла Катерина Яресько, доцентка Харківського університету та розслідувачка проекту SeaKrime Центру Миротворець, в ефірі програми «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань).

Текстову версію інтерв’ю з Катериною Яресько, читайте за посиланням.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент рф Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter