Туреччина затримала російський суховантаж з зерном із окупованого Бердянська – посол Боднар

Новини
Судно Zhibek Zholy (IMO: 9598880, прапор рф) Фото: marinetraffic.com

Митниця Туреччини затримала вантажне судно Zhibek Zholy (IMO: 9598880, прапор рф) з зерном, вкраденим і вивезеним із порту окупованого Бердянська російськими загарбниками.

Про це заявив посол України в Туреччині Василь Боднар в ефірі національного телемарафону.

«У нас є повна співпраця, судно зараз стоїть перед входом до порту. Воно затримане митними органами Туреччини. Завтра відбудеться міжвідомча нарада, на якій буде вирішено подальшу долю цього судна», – сказав Боднар.

Він додав, що запит Офісу генпрокурора переданий Туреччині і Україна розраховує, що «судно арештують, майно конфіскують і притягнуть до відповідальності усіх причетних до цієї оборудки».

«З цим судном особлива ситуація, оскільки воно вперше намагалося використати тимчасово окупований порт Бердянська і потім зайти до турецького порту. Це нелегально і чесно кажучи це велика наглість і спроба фактично пробити такий коридор, щоб користуватися нагодою і вивозити майно», – зазначив Боднар.

Він вказав, що інші судна, які виходять із закритих Україною кримських портів, мають підроблені російські документи, що вони перевозять російське зерно. У зв’язку з цим українська сторона також зверталася до турецької, яка веде слідчі дії з цього приводу.

«Незабаром ми очікуємо на проведення спеціального аналізу цього зерна, яке вивозиться з території України, з тим, щоб взагалі припинити його постачання з території окупованого Криму», – наголосив посол України.

1 липня Василь Боднар поінформував, що до порту Карасу в Туреччині увійшло судно Zhibek Zholy під прапором рф із окупованого Бердянська, яке привезло крадене росією українське зерно. На підставі листа Офісу генпрокурора посольство України у Туреччині звернулося до турецької сторони вжити невідкладних заходів з цього приводу. За його інформацією, на судно дедвейтом 7146 тонн завантажили близько 4500 тонн краденого українського зерна.

Суховантаж Zhibek Zholy був побудований в росії на замовлення казахстанської компанії KTZ Express Shipping, але ходить він ходить під прапором рф.

Судно Zhibek Zholy (IMO: 9598880, прапор рф) Фото: marinetraffic.com

За даними Мінагрополітики, з початку повномасштабного вторгнення в Україну російські загарбники вивезли з нових окупованих територій до Криму близько 400-500 тисяч тонн зерна, внаслідок чого втрати українських аграріїв сягають щонайменше $125 млн. Практично всі судна, які йдуть із Севастополя, завантажені краденим українським зерном. Цей незаконний бізнес курується спецслужбами та військовими країни-агресора.

За інформацією військової розвідки, значна частина викраденого військами рф на нових окупованих територіях України зерна, яке було вивезене до Криму, вивозиться до Сирії, звідки контрабандою може постачатись до інших країн Близького Сходу.

Прокуратура АРК та Севастополя розпочала провадження через вивезення російськими судами з портів окупованого Криму зерна, викраденого військами рф на півдні України. Від початку війни росія незаконно вивезла близько 100 тисяч тонн вкраденого в Україні зерна в Сирію.

Керівник прокуратури АР Крим і Севастополя Ігор Поночовний заявив, що дії рф з вивезення  українського зерна спрямовані не тільки на розграбування нових окупованих територій України та збут у треті країни через закриті кримські порти, вони можуть спричинити голод, що є воєнним злочином.

ЦЖР повідомляв про тотальне мародерство російських військових на нових українських окупованих терторіях. У фермерів відбирають або за копійки скуповують ранні овочі, які потім везуть до окупованого Криму. Туди ж тентованими вантажівками переправляють зерно, яке крадуть з елеваторів та складів у Херсонській та Запорізькій областях. Криму це зерно не потрібне, адже свого вдосталь, більше того, він відправляє зернові на незаконний експорт до Сирії та Єгипту. Але зараз збільшує обсяги перевалки. Ймовірно — за рахунок сотень тисяч тонн пограбованого збіжжя з нових окупованих територій. Детально про це розповіла Катерина Яресько, доцентка Харківського університету та розслідувачка проекту SeaKrime Центру Миротворець, в ефірі програми «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань).

Текстову версію інтерв’ю з Катериною Яресько, читайте за посиланням.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент рф Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter