Кабмін утворив Національну комісію з питань кримськотатарської мови

Уряд України утворив Національну комісію з питань кримськотатарської мови, мета якої - зберегти кримськотатарську мову, яка віднесена ЮНЕСКО до числа мов, що потребують захисту, а також – сприяти координації дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань інституційного, організаційного й інформаційного забезпечення функціонування кримськотатарської мови.

Фото: qtmm.org

Відповідно до постанови Кабміну №19 від 6 січня 2023 року, Комісію створено на виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки, повідомляє міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Комісія діятиме під співголовуванням віце-прем’єрки – міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Таміли Ташевої (за згодою) та голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова (за згодою).

Цей консультативно-дорадчий орган функціонуватиме у складі представників залучених державних органів, а також Меджлісу кримськотатарського народу й мовознавців із наукових та освітніх установ.

Основне завдання Нацкомісії – зберегти кримськотатарську мову, яка віднесена ЮНЕСКО до числа мов, що потребують захисту. А також – сприяння координації дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань інституційного, організаційного й інформаційного забезпечення функціонування кримськотатарської мови.

«Кримськотатарська – це мова одного з корінних народів України, який наразі зазнає утисків і репресій у тимчасово окупованому Криму. Українська влада робить все, щоб захистити права кримських татар, їхню національну ідентичність… Комісія покликана сприяти збереженню національної культури, традицій, звичаїв та історичної пам’яті кримськотатарського народу. Разом з науковцями маємо популяризувати цю мову серед молоді, підіймати її престиж. Ми маємо зберегти нашу спільну національну пам’ять», – заявила Ірина Верещук.

В свою чергу голова Меджлісу Рефат Чубаров назавав створення Комісії важливим кроком на шляху збереження та розвитку кримськотатарської мови.

«Національна комісія має стати своєрідним генератором, завдяки енергії якого воєдино будуть акумульовані та одночасно задіяні потенціал вчених та можливості управлінців. Це важливий крок на шляху збереження та розвитку кримськотатарської мови – мови корінного кримськотатарського народу», – заявив Чубаров.

У представництві президента України в АРК наголосили, що Комісія сприятиме кращому захисту прав кримських татар, збереженню їхньої культури та історичної пам’яті.

«Україна продовжує захищати своїх громадян, зокрема представників корінного кримськотатарського народу, які зазнають жахливих утисків з боку окупаційних адміністрацій Криму лише за свою національну ідентичність. Прийнята Стратегія розвитку кримськотатарської мови та утворена Національна комісія сприятимуть кращому захисту прав киримли, збереженню їхньої культури та історичної пам’яті», – зазначили у відомстві.

Нагадаємо:

  • У вересні 2020 року Меджліс кримськотатарського народу запросив усіх бажаючих взяти участь у складі робочої групи у підготовці Стратегії розвитку та популяризації кримськотатарської мови в рамках Десятиліття мов корінних народів (2022-2032), проголошеного Генеральною Асамблеєю ООН.
  • 7 квітня 2021 року Кабінет міністрів України схвалив розроблену Мінреінтеграції Концепцію розвитку кримськотатарської мови.
  • 16 вересня 2021 року урядовий комітет з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, соціальної політики та у справах ветеранів підтримав проєкт постанови Кабміну України «Про затвердження алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки».
  • 23 лютого 2022 року Кабмін України ухвалив розпорядженн №224-р «Про схвалення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine