Через скандал із закупівлями продуктів харчування для військових з Міноборони звільнено директора департаменту закупівель Хмельницького

Через скандал із закупівлями продуктів харчування для військовослужбовців звільнено директора департаменту закупівель міністерства оборони України Богдана Хмельницького та заступника міністра оборони В'ячеслава Шаповалова.

Фото: mil.gov.ua

Про це повідомила у Facebook голова комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна за підсумками засідання комітету за участю міністра оборони Олексія Резнікова.

«Звільнено директора департаменту закупівель Міністерства оборони Хмельницького і профільного заступника міністра Шаповалова», – написала Радіна.

За словами міністра, вказала вона, харчування військових здійснюється за контрактами минулого року.

«Разом із колегами перевіримо документи і ціни. Наскільки я розумію, оприлюднений журналістами документ відповідає додатку до одного з нових контрактів Міноборони, які ще не вступили в силу. Міноборони повідомило, що в цьому та інших контрактах ними виявлено помилки, і для їх виправлення відбуваються перевірки та експертиза цін», – зазначила Радіна.

Вона зауважила, що ціни в контрактах, які ще не набули чинності і перебувають на експертизах, різні в різних постачальників, проте деякі ціни справді відрізняються від ринкових не на краще.

«Міністерство пояснює це складовими послуги харчування, зокрема транспортними послугами та «припуском» на інфляцію», – додала голова парламентського комітету.

Вона також наголосила, що держава має змінити підхід до закупівель на тлі нинішньої ситуації.

«Держава не має витрачати час і гроші на експертизу цін після укладання угод (і після публічного скандалу чи то справді виявлення помилки). І закупівлю товару можливо і необхідно побудувати так, щоб ціни все ж наближалися до ринкових, а не зростали за рахунок додаткових послуг і ще невідомо чого. Перший крок ми з колегами вже зробили – зареєстрували законопроєкт №8381 щодо повернення певної прозорості в оборонні закупівлі», – зазначила Радіна.

В свою чергу, міністр оборони Резніков підтвердив інформацію про звільнення Хмельницького.

«Я поінформував народних депутатів про угоди з постачальниками та помилки у цих документах, які були знайдені наприкінці грудня. Внаслідок чого було розпочато детальну перевірку, а самі угоди не були зареєстровані у Держказначействі. Тобто юридична процедура за ними була зупинена. Одночасно наприкінці грудня було відсторонено, а у січні звільнено з Міністерства оборони керівника відповідного департаменту Богдана Хмельницького», – написав Резніков у Facebook.

Як повідомлялось, 24 січня Кабмін України звільнив В’ячеслава Шаповалова з посади заступника міністра оборони.

Нагадаємо:

  • Міноборони України підписало договір на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, які дислоковані у тилових регіонах, на загальну суму 13,16 млрд грн. Контракт укладений із ТОВ «Актив компані» зі статутним капіталом у тисячу гривень та всіма ознаками фірми-«прокладки». При цьому ціни на найбільш ходові харчі у межах угоди виявилися завищеними у 2-3 рази порівняно з роздрібними цінами у магазинах Києва, пише журналіст та засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов у матеріалі для видання ZN.UA «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя».
  • Договір з «Актив компані» від імені Міноборони підписав Богдан Хмельницький – директор департаменту держзакупівель, у якого влітку проводили обшуки у справі щодо розкрадань на поставках амуніції для військових.
  • Автор розслідування про корупційні закупівлі харчів для Міноборони, засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов розповів, як кілька тижнів намагався достукатися до чиновників у високих кабінетах, після чого вирішив оприлюднити документи публічно.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine