Про це повідомив доктор географічних наук, професор Херсонського державного університету Ігор Пилипенко в ефірі програми «Люди нашого краю», передає Центр журналістських розслідувань.
За його словами, основною причиною обміління водосховища є втрата контролю України над головними «пробками», які випускають дніпровську воду – Каховською ГЕС, Північно-Кримським каналом і Каховським магістральним каналом.
«Той же Північно-Кримський канал забирав щорічно 1,2 кубічних кілометри води і технологічно взимку завжди стояв сухий. Після захоплення росіянами головної споруди каналу вони влітку 2022 року заповнили дніпровською водою кримські водосховища на 120% від норми, що спричинило затоплення частини Кримського півострова. Зараз, узимку, русло каналу теж заповнене, через що в Новій Маячці на Херсонщині виникла загрозлива ситуація з підтопленням, від якого це селище завжди потерпало», – сказав Ігор Пилипенко.
Найбільше ж води – майже 4 кубокілометри на рік – використовував Каховський магістральний канал. Наприкінці осені 2022 року через сильні російські обстріли була пошкоджена головна насосна споруда каналу, що загрожує припиненням водопостачання для питних потреб і сільського господарства до окупованих територій Запорізької і Херсонської областей.

Через падіння рівня води в Каховському водосховищі Софіївська балка в Любимівській громаді Каховського району нагадує велику калюжу Фото: investigator.org.ua
За словами Ігоря Пилипенка, найбільше падіння рівня води загрожує територіям нижче Запоріжжя.
«Є всі шанси втратити Каховське водосховище. Ми на межі не просто екологічної, а соціально-гуманітарної катастрофи, бо через відсутність зрошення така кількість населення в сільській місцевості як зараз буде не потрібна. Також ризикують залишитися без питної води Мелітополь, Бердянськ та багато інших населених пунктів. А якщо впаде ще на півтора метри рівень води в водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС, то ця станція з часом взагалі не зможе працювати», – додав Ігор Пилипенко.
Про стрімке обміління Каховського водосховища на правому узбережжі повідомив також начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації Андрій Селецький.
«Ми почали фіксувати обміління водосховища з кінця вересня 2022 року. Це дуже незвично, бо зараз наша бухта, зазвичай добре заповнена водою, перетворилася на маленьке озерце», – підтвердив він.

Через падіння рівня води в Каховському водосховищі Софіївська балка в Любимівській громаді Каховського району нагадує велику калюжу Фото: investigator.org.ua
Як повідомляв ЦЖР, російські загарбники визнали катастрофічний рівень руйнувань на головній насосній станції управління головного Каховського магістрального каналу, розташованого в смт Любимівка, що на окупованій частині Херсонщини.
Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter