У Бердянську окупанти посилюють репресії проти вчителів та російську пропаганду у школах

Новини
Російські військові демонструють техніку та озброєння дітям у школі окупованого Бердянська, лютий 2023 р. Фото: пропагандистський ТГ-канал

У тимчасово окупованому Бердянську батьки ховають дітей, щоб не віддавати до школи, де навчання ведеться за російськими програмами, а російські військові та «поліцейські» проводять обшуки і вилучають гаджети у вчителів, які не пішли працювати до русифікованих навчальних закладів. Водночас у школах міста посилюється російська пропаганда.

Місцеві медіа з посиланням на мешканців Бердянська повідомляють про «полювання» на школярів, передає Центр журналістських розслідувань.

Російські патрулі можуть затримати дитину, якщо та знаходиться у навчальний час на вулиці, після чого – змушують батьків віддавати її до «російської» школи.

Загарбники створили «комісії у справах неповнолітніх», що звітують про батьків-порушників, які понесли адміністративну відповідальність. Завдання цих комісій – узаконити проведення рейдів і виявлення сімей, де дітей навчають вдома за українською програмою. За словами людей, які залишились у тимчасово окупованому Бердянську, під час таких перевірок окупанти приділяють особливу увагу ноутбукам і планшетам.

«У мене брат у 3 класі навчається і постійно розповідає: «У нас у школі після уроків військові садять у свої машини і кажуть, після 9 класу ми всі підемо «туди». І кожен день у них обшук, ледь не до трусів роздягають, незрозуміло що шукають. А телефони, рюкзаки перевіряють чи не на кожному уроці», – розповів місцевий мешканець.

«Дитину викликав окремо вчитель, та казав: що знає, що вона навчається у українській школі. Казала, що батьків за це посадять. Дитина плакала потім три дні…», – додав батько школяра.

Що відбувається в школах достеменно не відомо навіть батькам, всі працюючі навчальні заклади охороняють озброєні військові, які нікого не пропускають на територію. Вже вдома учні розповідають про те, як їм «промивають мізки» російською пропагандою.

«Щодня дітей в школах тримають на годину довше, тому що проводяться політінформації. Основна тема – це те, що зараз РФ «визволила» жителів Бердянська. Наші діти не звикли до такого шквалу інформаційних атак, тому в більшості не розуміють, про що з ними кожного дня розмовляють», – зазначив мешканець Бердянська.

Напередодні «Дня защитника Отечества», який росіяни відзначають 23 лютого, у навчальних закладах почалися так звані виховні заходи. Наприклад, у школі №10 (до окупації – Бердянська багатопрофільна гімназія №2) окупанти влаштували зустріч з російськими військовими та демонстрацію техніки і зброї, яка щодня вбиває українців.

Російські військові демонструють техніку та озброєння дітям у школі окупованого Бердянська, лютий 2023 р. Фото: пропагандистський ТГ-канал

Водночас, за даними бердянських журналістів, директорам учбових закладів поставлене завдання зібрати дані про усіх дітей віком від 14 років. Незабаром їх батьків схилятимуть до оформлення дитині паспорту РФ. У разі відмови – погрожуватимуть відповідальністю за неналежне виконання батьківських обов‘язків.

Самі ж рашисти почали приходити з обшуками і до вчителів і забирати в них всі ґаджети, аби зірвати процес онлайн-навчання за українською програмою. Відомі і факти ув’язнення викладачів української мови й літератури.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.