Триває створення Національного корпусу кримськотатарської мови – Мінреінтеграції

Новини
Фото: qtmm.org

В Україні триває створення Національного корпусу кримськотатарської мови, яку ініціювало Мінреінтеграції у межах реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки. Це онлайн-платформа, яка виконуватиме функцію відкритої бази даних навчально-освітніх, наукових та інших текстових матеріалів кримськотатарською мовою.

Збір друкованих та онлайн-джерел кримськотатарською мовою для створення Нацкорпусу триває вже чотири місяці, повідомляє міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

«За цей час опрацьовані та внесені до каталогу 675 матеріалів понад 180 авторів. Це більш ніж 50 тисяч друкованих сторінок (40 мільйонів символів). Серед них – твори відомих авторів, газети, журнали, підручники, наукові статті, міжнародно-правові документи тощо. Наразі найстаріший твір датований 13 століттям, найсучасніший – 21 століттям (2023 рік)», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, у каталозі вже представлені матеріали 4 графічними системами, що використовувалися у кримськотатарській мові. А саме арабською графікою, довоєнною латиницею, кирилицею, сучасною латиницею.

Долучитися до створення онлайн-бази текстів можуть всі охочі за посиланням.

Онлайн-платформа покликана стати потужним інструментом для студентів, науковців, дослідників, викладачів-практиків та іншого кола зацікавлених осіб, які бажають вивчити кримськотатарську мову. Її становище настільки небезпечне, що ЮНЕСКО внесло кримськотатарську до списку мов, які перебувають під серйозною загрозою.

Проєкт створення Національного корпусу кримськотатарської мови реалізується за підтримки Мінреінтеграції, швейцарсько-української Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа, та Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Мета проєкту – зробити кримськотатарську мову широковживаною і забезпечити її дослідження та сталий розвиток. Також проєкт дасть поштовх для впровадження кримськотатарської мови в операційних системах та онлайн перекладачах. Тобто в мові інтерфейсу вашого комп’ютера має з’явитися «Qırımtatar tili».

Нагадаємо:

  • 23 лютого 2022 року Кабмін України ухвалив розпорядженн №224-р «Про схвалення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки».
  • 6 січня 2023 року уряд України утворив Національну комісію з питань кримськотатарської мови, мета якої – зберегти кримськотатарську мову, яка віднесена ЮНЕСКО до числа мов, що потребують захисту, а також – сприяти координації дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань інституційного, організаційного й інформаційного забезпечення функціонування кримськотатарської мови.