Насильницька «евакуація» російськими окупантами на Запоріжжі: лікарні не працюють, в магазинах не вистачає товарів, на заправках – черги

Новини
эвакуация бердянск
Російські військові на фоні евакуаційного автобусу в Бердянську, березень 2022 р., скріншот відео пропагандистів

Насильницька «евакуація» РФ мешканців окупованої частини Запорізької області ускладнила і так непросту гуманітарну ситуацію. Лікарні не працюють, в магазинах не вистачає товарів, на заправках – черги. 

Центр журналістських розслідувань зібрав інформацію про те, що відбувається на ТОТ після оголошення евакуації.

Найскладніша ситуація в населених пунктах, які є в списку на насильницьке переміщення мешканців.

В Токмаку зачинилися поштові відділення, не працює більшість магазинів.

“Вистояла в продуктовому чергу більш ніж півтори години. Люди скуповують продукти, бо власниця попередила, що до 10 травня магазин не працюватиме. А більшість крамниць, де торгують непродуктовими товарами закриті вже з вечора 5 травня”, – розповідає мешканка тимчасово окупованого Токмаку.

За інформацією місцевих жителів, ще 5 травня перестала працювати і токмацька лікарня. Хворих або виписали, або евакуювали.

“Вулицями, як в фільмах про Другу світову війну, їде автівка з гучномовцем і повідомляє про евакуацію. Різко поменшало військових і взагалі в місті незвичайна тиша. І це дуже страшно”, – повідомляє ще один мешканець міста.

З Більмаку повідомляють, що невідомо як буде працювати пекарня, тож мешканці змушені відстоювати черги за хлібом, щоб закупити цей продукт першої необхідності.

Лікарня закрита. Важких хворих вивезено до Бердянська.

В Енергодарі, за повідомленнями телеграм “Енергодар про важливе”, евакуація з лікарні відбулася 6 травня, а лікарям повідомили, що по 11 травня місто буде закрите на в’їзд та виїзд.

Евакуація з лікарні Енергодара. Фото Телеграм “Енергодар про важливе”

Евакуація з лікарні Енергодара. Фото Телеграм “Енергодар про важливе”

В населених пунктах ТОТ, з яких евакуація не відбувається, є паніка, за повідомлянням місцевих мешканців.

В Мелітополі, за повідомленнями мешканців міста, найбільший ажіотаж був на АЗС. Наразі серед цивільних паніки немає.

За інформацією Мелітопольського міського голови Івана Федорова, загарбники вивозять комп’ютери і сервери “паспортного столу” та знищують документи окупаційної поліції.

Також мелітопольці повідомляють, що закрились магазини торговельної мережі “Мера”, та інші торгові точки, що були віджаті та передані новим власникам, лояльним до окупаційної влади. 

Евакуація з лікарні Енергодара. Фото Телеграм “Енергодар про важливе”

Евакуація з лікарні Енергодара. Фото Телеграм “Енергодар про важливе”

В Бердянськ продовжують прибувати автобуси з тими, хто погодився на «евакуацію».

Окупаційні адміністрації прифронтової зони ТОТ Запорізької області продовжують анонсувати насильницьке переміщення. Повідомляють про можливість виїхати автобусами, а також власним транспортом.

“Покинути обстрілювані території можна також самостійно, на особистому транспорті. Прямувати необхідно в місто Бердянськ, дитячий табір «Райський куточок», де прибулих розподіляють за місцями проживання», – анонсують окупанти.

За повідомленнями окупаційних медіа, пункти розподілу евакуйованих знаходяться поки що тільки на базах відпочинку Бердянська.

Проте власників баз відпочинку в Кирилівці попередили про те, що там також можуть розселити «евакуйованих».

На пунктах пропуску з окупованим Кримом фіксуються величезні черги. Військовий транспорт проїжджає по спецперепусткам, але цивільні змушені годинами стояти в очікуванні.

Наразі невідомо, наскільки добровільним є таке «переміщення» російськими окупантами, але згідно з Міжнародним гуманітарним правом, це є воєнним злочином.

***

  • Гауляйтер Запоріжчини Євген Балицький 5 травня оголосив про “тимчасове переміщення”  мешканців 18 населених пунктів вздовж лінії фронту. Окупанти планують перемістити від 50 до 70 тисяч мешканців.
  • Окупанти визначили Бердянськ центром прийому евакуйованих. Проте, за повідомленнями деяких телеграм-каналів людей везуть також до Ростова та Криму.