У Криму окупанти «націоналізували» будівлю Меджлісу у Сімферополі та квартиру Олени Зеленської у Лівадії

У окупованому Криму так званий «Госсовєт Республіки Крим» 24 травня «націоналізував» низку майна українських громадян та компаній. Зокрема, кримська «влада» відібрала будівлю Меджлісу кримськотатарського народу у Сімферополі та квартиру дружини президента України Олени Зеленської у Лівадії на південному березі Криму.

Будівля Меджлісу кримськотатарського народу в окупованому Сімферополі, лютий 2020 року. Фото: RFE/RL

На сесії «Госсовєт» вніс зміни до ухваленого ще 30 квітня 2014 року рішення «Про питання управління власністю Республіки Крим».

Як зазначається, документ, у якому вказаний «Перелік майна іноземних громадян та держав, які здійснюють щодо Росії недружні дії, що підлягає націоналізації», був доповнений та уточнений 57 пунктами.

Зокрема «Госсовєт» вирішив «націоналізувати» двоповерхову будівлі по вул. Шмідта, 2, у центрі Сімферополя, що знаходиться у власності Благодійної організації «Фонд «Крим» і в якому постійно розміщувалися офіс Меджлісу кримськотатарського народу, дирекція Фонду «Крим» та редакція кримськотатарської газети «Авдет».

Крім того, була «націоналізована» трикімнатна квартира у житловому комплексі «Імператор» у селищі Лівадія, яку у 2013 році придбала дружина президента України Олена Зеленська.

Вид на житловий комплекс «Імператор» Лівадія, Крим, 15 квітня 2019 р. Фото: Reuters/Дэвид Аксельрод

Голова Меджлісу Рефат Чубаров нагадав, що будівля Меджлісу була незаконно захоплена російськими окупаційними каральними органами у вересні 2014 року. З цього часу будинок був заарештований та недоступний для його власника, внаслідок чого поступово руйнувався без належного нагляду.

«Позов Благодійного фонду «Крим» про незаконне захоплення будівлі та іншого майна, що перебуває у його власності, наразі розглядається у Європейському суді з прав людини. Російських окупантів не зупинило і те, що в даний час позов Благодійної організації «Фонд «Крим» про незаконний арешт будівлі, що належить йому, і про перешкоди з її використання власником, комуніційований Європейським судом з прав людини і чекає свого розгляду по суті», – написав Чубаров у Facebook.

В свою чергу, представництво президента в Автономній Республіці Крим нагадало, що раніше окупаційні адміністрації вже намагалися легітимізувати крадіжку українського майна у Криму, зокрема 147 об’єктів восени 2022 року. Також окупанти привласнили майно 49 юридичних та фізичних осіб у лютому 2023 року – загалом понад 609 об’єктів, які належать до різних підприємств і банків, туристичної та спортивної інфраструктури.

«Наголошуємо, що подібні «рішення», прийняті окупаційними адміністраціями, Україна не визнає. Права потерпілих власників майна будуть відновлені шляхом повернення такого майна або через компенсацію від держави-агресора, зокрема у вигляді репарацій, які муситиме виплачувати РФ», – заявили у представництві президента.

Нагадаємо:

  • 16 вересня 2014 року у Сімферополі під надуманими приводами російські силовики провели 11-годинний обшук у центральному офісі Меджлісу на вул. Шмідта, 2, власником якого є Фонд «Крим». Наступного дня «прокуратурою» було винесено заборону на використання рухомого та нерухомого майна, що перебуває у фонду на балансі, включаючи будівлю Меджлісу, а також було заарештовано банківський рахунок Фонду.
  • 19 вересня 2014 року представники Меджлісу були змушені залишити будівлю і опечатати її. Фонд «Крим» намагався в апеляційному порядку відстояти своє право власності на майно у Сімферополі, проте кримські «суди» відхилили апеляції.
  • У березні 2016 року будівлю Меджлісу у Сімферополі за рішенням «Севастопольського апеляційного суду» було передано «у власність республіки».
  • 1 травня 2019 року агентство Reuters плвідомило, що дружина новообраного президента України Володимира Зеленського Олена у 2013 році купила на Південному березі Криму розкішний пентхаус в елітному житловому комплексі «Імператор» поруч з Лівадійський палацом в селищі Лівадія менш ніж за половину ринкової ціни в українського бізнесмена, екс-нардепа Олександра Буряка.
  • Пресслужба президента України заявила, що Олена Зеленська придбала нерухомість в Криму в квітні 2013 року, до незаконної окупації півострова Росією, в повній відповідності з чинним законодавством України за ринковою ціною. Після окупації квартирою не користувалися.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine