Подача води в Каховський магістральний канал через стрімке падіння рівня Каховського водосховища вже неможлива – відео ЦЖР

Рівень води у водозаборі перед головною насосною станцією (далі – ГНС) управління Головного Каховського магістрального каналу впав нижче допустимого і продовжує падати. Це унеможливлює подачу води в русло каналу навіть у випадку відновлення роботи ГНС, яку окупанти ще наприкінці листопада 2022 року затопили повністю і вивели з ладу всі десять основних насосних агрегатів разом із іншим обладнанням.

Обмілілий водозабір перед головною насосною станцією Каховського магістрального каналу, 08.06.2023. Фото: investigator.org.ua

Про це свідчить відео, зроблене 8 червня біля ГНС УГКМК, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

На відео видно, що вже 8 червня 2023 року рівень води у водозаборі перед ГНС впав з 16 до 11,8 метрів і продовжував стрімко падати. Через стрімке обміління води в Каховському водосховищі в районі магістрального каналу стала видна затоплена перемичка, яка використовувалася при будівництві ГНС і потім виконувала рибозахисну функцію від їхнього потрапляння до русла каналу.

«Мінімально допустимий рівень води у водосховищі для забору води в русло каналу – 12 метрів. Відповідно, заповнювати канал уже неможливо навіть у разі відновлення окупантами ГНС. Для цього необхідно спочатку знову заповнити Каховське водосховище водою і не допускати падіння його рівня. Але після знищення росіянами греблі Каховської ГЕС це неможливо», – розповіли ЦЖР співробітники УГКМК.

За їхніми словами, останнім часом окупанти намагалися відкачати воду з затопленої ГНС. Також росіяни зверталися до фахівців єдиного в РФ підприємства «Уралгідромаш», яке здатне виготовляти необхідні для роботи ГНС насосні агрегати. Представники «Уралгідромашу» висловили готовність виробляти по одному такому агрегату на рік. Тож для відновлення повноцінної роботи ГНС УГКМК окупантам потрібно мінімум 10 років.

 

Обмілілий водозабір перед головною насосною станцією Каховського магістрального каналу, 08.06.2023. Фото: investigator.org.ua

Тим часом вода в русло Каховського магістрального каналу через затоплення ГНС не подається з кінця осені 2022 року, через що воно вже навесні почало пересихати. А це, за словами співробітників УГКМК, неминуче призведе до руйнування всього русла каналу.

Причиною затоплення ГНС стали її постійні обстріли російськими військовими. Через це була пошкоджена герметизація ГНС каналу і почалось її затоплення, спочатку ґрунтовими водами: вона збудована таким чином, що її машинна зала з основними насосними агрегатами, частиною електродвигунів, дренажними насосами та системою вентиляції розташована нижче рівня води. Водночас окупанти навмисно пошкодили шафи управління і розікрали майно УГКМК разом із запасним дизель-генератором.  

З наближенням весни загарбники зрозуміли, що внаслідок пошкодження головної насосної станції залишаться без питної води мешканці окупованих посушливих регіонів півдня – передусім, Іванівської громади Генічеського району Херсонщини і приазовської частини Запорізької області. Без поливної води залишаться й аграрії: на балансі УГКМК знаходиться 243 км каналу, що входять до зрошувальної системи Херсонської області, з яких 130 км – довжина магістрального каналу. Це майже половина всієї зрошувальної системи Херсонщини. Сама ж Каховська зрошувальна система вважається найбільшою в Європі.

Як повідомляв ЦЖР, через знищення російськими окупантами ГНС УГКМК і Каховської ГЕС Іванівська селищна громада Генічеського району вже опинилася на межі екологічної катастрофи: всі її населені пункти ризикують невдовзі залишитися без питної води.

Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затопила населенні пункти, розташовані нижче неї.

СБУ перехопила розмову окупантів, яка підтверджує факт підриву Каховської ГЕС росіською диверсійною групою. Загарбники хотіли шантажувати Україну підривом дамби і влаштували техногенну катастрофу на півдні нашої держави, однак все пішло не за планом.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine