«Це траур!». З’явилося відео з затопленого будинку-музею Поліни Райко на Херсонщині

Новини
Полина Райко
Полина Райко

У критичному стані через затоплення опинився будинок-музей Поліни Райко в Олешках на лівобережній частині Херсонщини. У ньому зберіглося лише 30-40% фресок художниці, а більша їх частина повністю втрачена. 

Про це стало відомо з відео, оприлюдненого Семеном Храмцовим, представником Херсонського обласного благодійного фонду ім. Поліни Райко, передає Центр журналістських розслідувань.

«Це жах, це дійсно траур! Більшість внутрішніх стін у будинку обвалилися, тепер це жахливий опенспейс. Фресок десь 30-40% разом зі стелями зберіглося, але «стіна з сестрами» повністю втрачена», – повідомив Семен Храмцов.

За його словами, втрачені також інші фрески Поліни Райко. Місцеві мешканці планують просушити будинок, однак поки невідомо, чи вдасться йому взагалі вистояти. 

З самого початку затоплення Олешок внаслідок підриву 6 червня 2023 року російськими окупантами Каховської ГЕС Семен Храмцов прогнозував затоплення будинку-музею Поліни Райко, оскільки він розташований близько до води на вулиці Нижній. Майже всі її роботи знаходилися в цьому будинку, лише частину артефактів вдалося вивезти до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і окупації Херсонщини. Тож, за словами Семена Храмцова, є шанс відродити музей художниці навіть у випадку повного руйнування її будинку.

Тим часом катастрофа в Олешках триває. Тож представник Херсонського обласного благодійного фонду ім. Поліни Райко закликав долучитися до збору коштів на повербанки, їжу тваринам, бензин та інші потреби – https://send.monobank.ua/jar/4NZ4eB8jK8

Поліна Райко все життя прожила в Олешках, малювати почала в 69 років. За кілька років вона вкрила малюнками всі поверхні свого будинку та могили родичів на кладовищі. Померла в 75 років, 15 січня 2004 р. Дослідники ставлять її творчість в один ряд з наївним мистецтвом Марії Приймаченко та Катерини Білокур. Після смерті художниці її будинок придбало подружжя шанувальників мистецтва з Канади, він охороняється Законом України «Про охорону культурної спадщини».

За даними команди HeMo Ukrainian Heritage Monitoring Lab — лабораторії моніторингу української спадщини, внаслідок спричиненої російськими окупантами техногенної катастрофи 6 червня 2023 року назавжди знищені або понівечені 10 бібліотек та 5 музеїв на території Херсонщини. Значна частина з них розташована на тимчасово окупованій території. Крім розписаного будинку-музею Поліни Райко це: меморіальний будинок письменника Остапа Вишні в селі Кринки Олешківської громади Херсонського району, музей євреїв Херсонщини Центру Хесед Шмуель у Херсоні, музей Чорноморського заповідника в Голій Пристані і міський музей історії Голої Пристані в Скадовському районі.

Нагадаємо, Сергій Данилов, аналітик і директор Центру близькосхідних досліджень, в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар розповів про наслідки техногенної катастрофи, про її вплив на політичні проекти, які Росія проштовхує для легітимізації анексії окупованого півдня, про урядові плани щодо затоплених і зневоднених територій, а також долю людей, яких росіяни вивезли з зони підтоплення.

Як повідомляв ЦЖР, вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затопила населенні пункти, розташовані нижче неї.

СБУ перехопила розмову окупантів, яка підтверджує факт підриву Каховської ГЕС росіською диверсійною групою. Загарбники хотіли шантажувати Україну підривом дамби і влаштували техногенну катастрофу на півдні нашої держави, однак все пішло не за планом.

Рівень води у водозаборі перед головною насосною станцією управління Головного Каховського магістрального каналу впав нижче допустимого і продовжує падати. Це унеможливлює подачу води в русло каналу навіть у випадку відновлення роботи ГНС, яку окупанти ще наприкінці листопада 2022 року затопили повністю і вивели з ладу всі десять основних насосних агрегатів разом із іншим обладнанням.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter