Росіяни на ТОТ Запоріжчини почали витискати українську мову зі шкільної програми нібито у відповідь на скарги мешканців

Новини
Заява, яку батькам пропонують підписувати в окупованому Токмаку. Фото окупаційний Телеграм

На окупованих територіях росіяни обмежують доступ до вивчення української мови. Кількість годин, які приділяють цьому предмету в школах, збираються скоротити. За традицією, нібито у відповідь на скарги батьків. Винними роблять вчителів.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланнями на відкриті джерела.

Навчальний рік на ТОТ Запорізької області почався з мовного скандалу. Згідно з опитуванням, проведеного окупантами в серпні 2023 року, 46 відсотків школярів обрали вивчення української мови, як рідної. А вже у вересні батьки нібито почали скаржитися на надмірну кількість уроків української мови. 

«У нас виходить хочеш не хочеш, а українську вивчають усі. І це в багатьох школах і в Мелітополі теж, наприклад, було незрозуміле опитування батьків, чи хочете ви вивчати українську мову. І якщо пів класу або трохи більше, сказали «так», то весь клас зобов’язаний вивчати українську мову і найголовніше, що урок називається «рідна мова», – цитують пропагандисти «лист» від нібито мешканця Приморська.

Колишній ректор фейкового вишу Андрій Чуйков звинуватив у цій «надмірності» вчителів української мови, які, на його думку, чекають деокупації і тому вирішили не міняти спеціальність, а щоб не втратити роботу, змушують батьків писати заяви на вивчення мови.

«Ряд вчителів з Токмака, Пологівського району, та околиць Мелітопольського району, які очікують повернення України на цю територію, відмовились пройти курси і змушують батьків писати заяви на вивчення української мови, щоб зберегти нагрузку і зарплатню», – заявив Чуйков.

Також він підкреслив, що викладачі які пішли працювати у фейковий виш «добровільно-примусово під тиском м’якої сили пройшли таку перепідготовку».

За інформацією мешканців Пологівського району, уявляти, що в умовах окупації педагоги можуть «змушувати» батьків писати заяви на вивчення української мови, абсурдно.

«В селах до кожного з педагогів, а особливо до вчителів української мови та історії, вже приходили по кілька разів з обшуками та «розмовами». Більшість з нас виїхала, а ті, хто лишилися, або не ведуть викладацьку діяльність, або «перевзулися» і викладають саме то, що хочуть окупанти. Ні про яку «примусову українізацію» в окупації й мови не може бути, – розповідає вчителька-пенсіонерка, яка була змушена виїхати з села Пологівського району якраз з цієї причини.

«Може в місті якось по-іншому, але в нашому селі окупанти знали прізвища вчителів і приходили до них з погрозами – або йти на співпрацю, або «сидіти і не висовуватись», ще минулого літа. Тому уявити, що зараз хтось пішов працювати на окупантів і підбурює батьків до вивчення української мови, досить складно», – повідомила мешканка Терпіннівської громади Мелітопольського району.

Крапку в скандалі поставив «заступник голови» окупаційного уряду Алєксєй Лисов.

«Ми взяли досвід наших сусідів із Республіки Крим та міста Севастополя, де дітям дали право на вивчення української мови. Але як показує практика, з кожним роком таких людей все менше і менше, – повідомив він. 

За інформацією Радіо Свобода, в 2021 році лише 214 дітей – 0,1% від усіх учнів півострова в окупованому Криму вивчали українську мову в школах. Це при тому, що, за російськими ж даними, у Криму на той момент проживало 344 515 (15,68%) етнічних українців. Така ситуація склалася через нав’язування російської мови й утиски мов інших національностей.