Юристи пояснили, хто з переселенців має право на повторне звернення за допомогою на проживання

Новини
Фото: minre.gov.ua

Юристи пояснили, чи існують випадки, коли переселенець може повторно претендувати на отримання державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для ВПО», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Ще наприкінці 2023 року було внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО і переселенці у виняткових випадках отримали право на повторне звернення. Мова йде про наступні три випадки, які залишаються актуальними донині.

Коли ВПО відмовилася від виплат та/або яку було знято з обліку ВПО, у разі повернення особи до покинутого місця проживання, однак особі довелося повторно переміщуватися:

– з території, на якій оголошено обов’язкову евакуацію після 1 серпня 2023 р., якщо людину включено до переліку осіб, яких обов’язково/примусово евакуюють;
– з території, на якій ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ, яка включена до Переліку після 1 грудня 2023 р;
– після повернення додому житло людини було знищено або пошкоджено до ступеня непридатності для проживання.

Іншими словами всі три випадки стосуються ситуації, коли ВПО повернулася додому, що було підставою для припинення виплат, однак обʼєктивна ситуація змусила людину знову переміщуватися. Винятки не стосуються повернення на ТОТ.

У 2024 році Порядок був вдосконалений, зокрема і пункт 13. Фактично ці зміни дозволили більшій кількості ВПО звернутися за призначенням допомоги з 1 березня ще на 6 місяців.

Так, наразі можна претендувати на призначення виплат ще на 6 місяців навіть у разі, якщо:

ВПО відмовилася від допомоги та (або) її було знято з обліку, у звʼязку із поверненням до покинутого місця проживання, з якого здійснювалося переміщення;
допомога ВПО була припинена та (або) її було знято з обліку, у звʼязку із поверненням до покинутого місця проживання, з якого здійснювалося переміщення.

У разі зняття з обліку ВПО слід буде звернутися за оформленням довідки ВПО наново. Для осіб, які звертаються повторно, така процедура можлива лише офлайн.

Слід пам’ятати, що не йдеться про безумовне право на отримання допомоги у разі повторного звернення у одному із вище зазначених випадків. Також необхідно обов’язково відповідати майновим критеріям, а у вищезгаданих випадках ще й належати до категорій осіб, які потребують особливої підтримки і, як наслідок, мають право на виплати (пенсіонери, особи з інвалідністю, сімʼї з дітьми до 18 р. тощо).

Окрім того, розглядаючи випадки звернення за виплатами після повернення з-за кордону та після зняття депозиту, встановлюються і часові межі, коли у ВПО виникає право на звернення за виплатами:

– у разі повернення з-за кордону – не раніше ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну;
– у разі зняття депозиту – має минути не менше 3 місяців перед зверненням.

При вирішенні питання про призначення, виплату чи продовження допомоги на проживання ВПО до уваги береться, серед іншого, сукупний дохід та майновий стан сім’ї.

Нагадаємо: