Акції російського «Газпрому» обвалилися до рівня 2022 року після відмови виплачувати дивіденди

Влада
Газпром
Фото: ТАСС

Акції  «Газпрому» на вечірній сесії Мосбіржі обвалилися до рівня жовтня 2022 року після того, як стало відомо, що російський уряд, найбільший акціонер компанії, доручив підготувати директиву про відмову від виплат дивідендів концерну за 2023 рік.

Уряд РФ доручив підготувати директиву про відмову виплачувати дивіденди ПАТ «Газпром» за 2023 рік. Відповідне розпорядження опубліковано на Офіційному інтернет-порталі правової інформації.

«При формуванні позиції акціонера Російської Федерації в публічному акціонерному товаристві «Газпром» не передбачатиме виплату дивідендів за звичайними іменними акціями публічного акціонерного товариства «Газпром» за підсумками 2023 року», – йдеться у розпорядженні.

На тлі цієї новини 20 травня капіталізація «Газпрому» трохи більше ніж за годину скоротилася на 144 млрд. рублів, або майже $1,6 млрд. Як пише російський Інтерфакс, на Мосбіржі акції «Газпрому» подешевшали до 147,68 рублів (-4,8%) мінімум угод становив 146,54 рубля (-5,5%). І це найнижча вартість з жовтня 2022 року (тоді ціна паперів падала до близька 137 рублів).

«Платити дивіденди «Газпрому» де-факто нічим: минулий рік вперше за 25 років компанія завершила з чистим збитком, а його розмір – 629 млрд рублів – став рекордним за три десятиліття її історії. Після втрати європейського ринку експорт «Газпрому» відкотився на рівні 1985 року (69 млрд кубометрів), а щодо довоєнних рівнів скоротився утричі. Не маючи можливості продавати газ, «Газпром» був змушений заморожувати свердловини і за два роки втратив чверть видобутку, обсяг якого торік став мінімальним у його історії», – пише видання The Moscow Times.

Нагадаємо:

  • Російський холдинг «Новатек» зупинив видобуток й скраплення газу на великому проекті «Арктик СПГ 2» через санкції та брак танкерів.
  • В листопаді 2023 року США наклали санкції на Науково-технічний центр «Газпром нафти», «Газпром нафта — Каталітичні системи», СПГ-завод «Арктик СПГ-2».
  • З 27 квітня 2022 року «Газпром» повністю зупинив постачання газу болгарській компанії «Булгаргаз» та польській PGNiG. Раніше обидві компанії відмовилися платити за газ у російських рублях.