Євросоюз ухвалив 14-й пакет санкцій щодо Росії

Влада
Судна з піратської флотилії РФ в Азовському морі. Колаж: investigator.org.ua
Судна з піратської флотилії РФ в Азовському морі. Колаж: investigator.org.ua

Рада Європейського союзу ухвалила 14-й пакет обмежувальних заходів стосовно Росії. Санкції застосовані щодо 116 фізичних та юридичних осіб, “відповідальних за дії, що підривають або створюють загрозу територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України”.

Про це повідомляє пресслужба Ради ЄС.

В новий санкційний пакет включені обмеження і заборони щодо перевантаження російського зрідженого природного газу на території ЄС з метою транспортування в інші країни. Санкції охоплюють як перевезення з судна на судно, так і перевезення з судна на берег, а також операції з перевантаження. Це не вплине на імпорт, а лише на реекспорт до третіх країн через ЄС. 

Також ЄС забороняє нові інвестиції і надання товарів, технологій і послуг для завершення споруджуваних проєктів щодо зрідженого природного газу, таких як Arctic LNG 2 і Murmansk LNG. Вводяться обмеження на імпорт російського газу через термінали ЄС, не підключені до системи природного газу.

Вперше ЄС вжив заходів, спрямованих щодо конкретних суден, які беруть участь у війні Росії проти України, на які поширюється заборона на доступ до портів та заборона на надання послуг. Ці судна можуть бути призначені, наприклад, для перевезення військової техніки для Росії, перевезення вкраденого українського зерна та підтримки розвитку енергетичного сектору Росії, наприклад, шляхом перевезення компонентів ЗПГ або перевалки ЗПГ. Цей захід також націлений на танкери, що входять до складу так званого “тіньового флоту” Путіна.

Також Рада вирішила розширити заборону на польоти в ЄС. Заборона на посадку, зліт або політ над територією ЄС також поширюватиметься на будь-які повітряні судна, які використовуються для нерегулярних польотів. 

Крім того, Рада ухвалила оголосити поза законом використання “Системи передачі фінансових повідомлень” (СПФС) – спеціалізованого сервісу фінансових повідомлень, розробленого Центральним банком Росії для нейтралізації ефекту обмежувальних заходів. 

Рада вводить заборону також на транзакції з цільовими кредитно-фінансовими установами та постачальниками криптоактивів, створеними за межами ЄС, якщо вони сприяють угодам, які підтримують оборонно-промислову базу Росії через експорт, постачання, продаж, передачу або транспортування в Росія товарів і технологій подвійного призначення, чутливих товарів, бойових товарів, вогнепальної зброї та боєприпасів.

Рада додала 61 нову структуру до переліку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс Росії. Вони підпадають під жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки.

“Наші санкції вже суттєво послабили російську економіку та завадили Путіну здійснити свої плани щодо знищення України, хоча він все ще продовжує незаконну агресію проти мирного населення та громадянської інфраструктури. 14-й пакет санкцій демонструє нашу єдність у підтримці України та прагненні обмежити злочинну діяльність Росії проти українців, включаючи зусилля щодо обходу заходів ЄС”, – сказав Жозеп Боррель, Верховний представник із закордонних справ та політики безпеки.

Нагадаємо: 

  • 23 лютого 2024 року Рада Європейського союза ухвалила 13-й пакет обмежувальних заходів проти Росії. Санкції застосовані проти 106 фізичних і 88 юридичних осіб, які підтримують війну, підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України.
  • 18 грудня 2023 року Європейський Союз затвердив 12-й санкційний пакет проти РФ, у який зокрема включені родичі президента РФ Володимира Путіна та експрезидента Дмитра Медведєва. Він також передбачає повну заборону продажу російських алмазів. Заборона поширюється як на алмази походженням з Росії, так і алмази, що експортуються з Росії, алмази, що прямують транзитом через Росію, і російські алмази, оброблені в третіх країнах.
  • 22 червня 2023 року уряди країн Європейського Союзу затвердили новий, одинадцятий пакет санкцій проти Росії. Новий санкційний пакет забороняє транзит через Росію розширеного списку товарів і технологій, які можуть допомогти російському військовому сектору або сектору безпеки. Також заборонено доступ до портів ЄС для суден, які здійснюють перевалку з судна на судно, якщо є підстави підозрювати, що вантаж був російського походження.