Росія програла в Європейському суді з прав людини справу щодо порушень прав людини у Криму

Влада
Європейський суд з прав людини Фото: globallookpress.com © Mateusz Wlodarczyk / ZUMAPRESS.com

Європейський суд з прав людини оголосив рішення у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)» про порушення російським окупаційним режимом прав людини у Криму. Суд визнав існування систематичних порушень прав громадян України з початку окупації Росією півостріву в лютому 2014 року.

Про це повідомила уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко у Fаcebook.

“Сьогодні, 25 червня 2024 року рішенням по суті зведено нанівець десятирічні розповіді Росії, що права людини в Криму дотримуються! Це рішення є першим, в якому міжнародна судова інстанція визнала РФ відповідальною за політику масштабних та систематичних порушень різноманітних прав та свобод людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь. Це рішення унікальне – ряд висновків та порушень за Конвенцією сьогодні ЄСПЛ визнав вперше в своїй практиці (застосування російського законодавства, незаконні суди, примусова зміна громадянства)”, – написала Сокоренко.

Маргарита Сокоренко, Олексій Якубенко, Денис Малюська, Борис Тарасюк, Андрій Лукша.
Фото: Маргарита Сокоренко

Зокрема, у ЄСПЛ Україна довела факти зникнень на території Криму та відсутності ефективного розслідування у цьому зв’язку за статтею 2 Конвенції та жорстокого поводження та незаконних затримань за статтями 3 та 5 Конвенції.

А також факти: 

 • незаконного поширення російського законодавства, в результаті чого суди в Криму не можуть вважати такими, що встановлені відповідно до закону, за статтею 6;
 • примусової зміни українського громадянства на російське за статтею 8 Конвенції;
 • систематичних масових обшуків в порушення статті 8;
 • примусове переміщення на територію РФ засуджених в порушення статті 8;
 • нападів та переслідування релігійних лідерів, які не належали до РПЦ, обушків та конфіскації майна у цьому зв’язку в порушення статті 9;
 • закриття неросійских медіа, в тому українських та кримськотатарських телестанцій, постійні переслідування та напади на журналістів в порушення статті 10;
 • заборона мирних зібрань та протестів та напади і переслідування їх організаторів в порушення статті 11 Конвенції;
 • експропріації приватного майна в порушення статті 1 Першого протоколу;
 • закриття українських та кримськотатарських класів в супереч статті 2 Першого протоколу;
 • порушення права на свободу на пересування між окупованою територією Криму та материковою частиною України;
 • дискримінації кримських татар
 • порушення прав політичних в’язні, неможливості їх повернення в Україну та жорстокого поводження з ними на окупованого Криму та території РФ.
“У січні 2021 рішенням щодо прийнятності у Кримській справ ми (ЄСПЛ, який виніс рішення, та Уряд України, який постійно доводив всі факти захоплення Криму та порушень прав людини) знесли версію Росії щодо «волевиявлення» та «законного приєднання Криму до складу РФ», – додала Сокоренко.

Нагадаємо: