- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

Правозахисники розповіли, як ВПО підтвердити стаж для отримання пенсії в разі втрати трудової книжки

пенсии

Юристи благодійного фонду «Право на захист» розповіли, як внутрішньо переміщеним особам (ВПО) підтвердити стаж для отримання пенсії в разі втрати трудової книжки.

«Для багатьох переселенців питання підтвердження трудового стажу набуває неабиякої актуальності під час звернення за призначенням пенсії. Дехто під час переміщення втратив або випадково пошкодив свою трудову книжку, інші мають у ній виправлення або неточності», – йдеться в повідомленні.

Як підтвердити стаж роботи, якщо трудова книжка згоріла під час військових дій? У пенсійному органі є лише інформація за періоди після 2004 року, але цього недостатньо для призначення пенсії.

Відповідь:

Згідно зі ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Разом з тим відповідно до Постанови Кабміну від 12.08.1993 № 637 у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, а у випадку, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Звертаємо увагу, що документами, які підтверджують трудовий стаж, при цьому можуть бути:

За відсутності подібних документів, стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, установі, організації і мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Звертаємо увагу, що згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.11.2020 року № 21-1 показання свідків застосовуються також у разі неможливості отримання документального підтвердження пенсійного стажу у зв’язку з:

Це стосується випадків підтвердження стажу осіб, які працювали:

Отже, у випадку, коли трудова книжка згоріла або була втрачена у зв’язку з проведенням військових дій на території, де проводилася АТО, підтвердити трудовий стаж під час звернення за призначенням пенсії за періоди роботи до 2004 року можна іншими документами, які підтверджують трудову діяльність (довідки, виписки із наказів, посвідченнями, угодами, тощо), а також показаннями свідків, які знають заявника по спільній з ним роботі і мають документи про свою роботу за відповідний час.

Як повідомлялось, в Ощадбанку пояснили, які операції можна провести без особистої присутності пенсіонера-переселенця, оскільки через тривалий карантин і закритих КПВВ багато пенсіонерів зі статусом внутрішньо переміщеної особи (ВПО), які живуть на окупованому Донбасі, не можуть потрапити в відділення Ощадбанку на підконтрольній українській влади території.

Ощадбанк продовжив дію платіжних карток переселенців, термін дії яких спливає під час карантину, до 1 травня 2021 року.

Нагадаємо: