Правозахисники розповіли, як ВПО підтвердити стаж для отримання пенсії в разі втрати трудової книжки

Життя
пенсии
Фото: АиФ Україна

Юристи благодійного фонду «Право на захист» розповіли, як внутрішньо переміщеним особам (ВПО) підтвердити стаж для отримання пенсії в разі втрати трудової книжки.

«Для багатьох переселенців питання підтвердження трудового стажу набуває неабиякої актуальності під час звернення за призначенням пенсії. Дехто під час переміщення втратив або випадково пошкодив свою трудову книжку, інші мають у ній виправлення або неточності», – йдеться в повідомленні.

Як підтвердити стаж роботи, якщо трудова книжка згоріла під час військових дій? У пенсійному органі є лише інформація за періоди після 2004 року, але цього недостатньо для призначення пенсії.

Відповідь:

Згідно зі ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Разом з тим відповідно до Постанови Кабміну від 12.08.1993 № 637 у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, а у випадку, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Звертаємо увагу, що документами, які підтверджують трудовий стаж, при цьому можуть бути:

 • дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
 • довідки, виписки із наказів;
 • особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати;
 • посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання;
 • інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності подібних документів, стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, установі, організації і мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Звертаємо увагу, що згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.11.2020 року № 21-1 показання свідків застосовуються також у разі неможливості отримання документального підтвердження пенсійного стажу у зв’язку з:

 • військовими діями, аваріями, катастрофами;
 • стихійними лихами та іншими надзвичайними ситуаціями;
 • ліквідацією підприємства, установи, організації;
 • відсутністю архівних даних з інших причин.

Це стосується випадків підтвердження стажу осіб, які працювали:

 • на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за
 • списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабміном;
 • на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
 • на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років;
 • у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи.

Отже, у випадку, коли трудова книжка згоріла або була втрачена у зв’язку з проведенням військових дій на території, де проводилася АТО, підтвердити трудовий стаж під час звернення за призначенням пенсії за періоди роботи до 2004 року можна іншими документами, які підтверджують трудову діяльність (довідки, виписки із наказів, посвідченнями, угодами, тощо), а також показаннями свідків, які знають заявника по спільній з ним роботі і мають документи про свою роботу за відповідний час.

Як повідомлялось, в Ощадбанку пояснили, які операції можна провести без особистої присутності пенсіонера-переселенця, оскільки через тривалий карантин і закритих КПВВ багато пенсіонерів зі статусом внутрішньо переміщеної особи (ВПО), які живуть на окупованому Донбасі, не можуть потрапити в відділення Ощадбанку на підконтрольній українській влади території.

Ощадбанк продовжив дію платіжних карток переселенців, термін дії яких спливає під час карантину, до 1 травня 2021 року.

Нагадаємо:

 • ВПО за послугу СМС-інформування в Ощадбанку оплачують 7 грн на місяць. Крім того, з 1 грудня вони можуть знімати пенсії без комісії у банкоматах та відділеннях банку.
 • Ощадбанк роз’яснив, в яких випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб передається до Пенсійного фонду України для перевірки.
 • Ощадбанк призупинив знищення карт пенсіонерів-переселенців, які ті не отримали через заблоковані ОРДЛО пункти пропуску: багато пенсіонерів з березня 2020 року не можуть потрапити на підконтрольну української влади територію.