Кому з переселенців повернуть заборгованість по пенсіях

Життя
Фото: pfu.gov.ua

Якщо на початок 2014 року на обліку перебувало 1 млн 126 тис. пенсіонерів з Донецької та Луганської областей, то сьогодні отримують пенсію від України тільки 626 тисяч чоловік.

Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова, коментуючи проект постанови Кабінету міністрів про порядок виплати заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам.

«З них 279 тисячам пенсіонерів було припинено виплату, потім відновлена, і 11 мільярдів гривень – це сума заборгованості по пенсіях за рішеннями судів. Це припинення виплат, яке відбувалося з 2015 року до 2021 року», – розповіла омбудсвумен в ефірі «Донбас Онлайн».

Денисова підкреслила, що дана сума – це саме заборгованість громадянам України, пенсіонерам, яким припинялася виплата пенсій з тих чи інших причин, але було прийнято судове рішення про те, щоб їм відновити такі виплати.

«Виплати відновили, але заборгованість становить 11 мільярдів гривень. Я вітаю те, що нарешті було дано відповіді Кабінетом міністрів України, що такий порядок – як саме будуть виплачуватися ці 11 мільярдів – буде прийнятий», – зазначила омбудсвумен.

Людмила Денисова додала, що кожен рік в доповіді про права людини в Україні акцентувала на тому, що державі необхідно виконати рішення судів щодо пенсіонерів, яким припиняли виплати.

Міністерство соціальної політики направило в усі відділення Пенсійного фонду України роз’яснення про те, що на період дії карантину та 30 днів після нього заборонено блокувати пенсії пенсіонерів-переселенців, які не знімалися з рахунку більше року. Для тих, кому виплати вже були припинені, ПФУ їх має відновити.

Як повідомлялось, голова комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова заявила, що для вирішення питання виплат пенсій жителям окупованого Донбасу можна ввести дистанційн ідентифікацію. Це може відбуватися за допомогою смартфона і відповідних технічних рішень. Разом з тим, держава повинна контролювати, що людина жива і її пенсію не отримує хтось інший.

Нагадаємо:

  • Правозахисник повідомив, що ПФУ вимагає від пенсіонерів, які мають статус ВПО, проходити ідентифікацію в Ощадбанку, незважаючи на норми закону, яким на неї введена відстрочка на час дії карантину та місяць після нього. В першу чергу ПФУ хоче ідентифікувати громадян, які протягом року не проводили операції за своїми банківськими рахункаму. В іншому випадку пенсійні виплати можуть бути припинені.
  • Дані про пенсіонерів, які протягом року не отримували свою пенсію, банки передають до ПФУ, і для продовження виплат пенсіонерам, включаючи ВПО, існує процедура підтвердження статусу пенсіонера, яку їм необхідно пройти.
  • Правозахисники пропонують ввести дистанційні способи верифікації пенсіонерів, які мають статус ВПО. Ця необхідність існує, перш за все, для немобільних жителів тимчасово непідконтрольних територій, які не можуть перетинати лінію дотику і тому втратили доступ до отримання пенсій.