Кримські вклади ПриватБанку: успіхи та нові можливості

Центр журналістських розслідувань не залишає без уваги тему повернення кримським клієнтам ПриватБанку їхніх вкладів, які банк перевів компанії «Фінілон». Адвокат Дмитро ДУГІНОВ, голова Ради захисту прав споживачів фінансових послуг, який уже 5 років представляє інтереси кримських вкладників у судах, у своїй статті розповідає про позитивні зміни, які сталися у справі кримських вкладів ПриватБанку за останні місяці.

Дмитро Дугінов, адвокат, голова ГО «Рада із питань захисту прав споживачів фінансових послуг» Фото: investigator.org.ua

Останнім часом на ниві роботи над проектами «кримських» вкладників Приватбанку з’явився ряд позитивних новин.

Як відомо, Рада з питань захисту прав споживачів фінансових послуг від імені «кримських» вкладників веде комунікацію з ПриватБанком і владою за допомогою регулярних публікацій в пресі, виступів на телебаченні, брифінгів, прес-конференцій, круглих столів, підтримує безперервний діалог з Національним Банком України, Міністерством фінансів, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Офісом президента, Представництвом президента в АР Крим, народними депутатами. Все це дозволяє нам доносити нашу позицію і дає надію на те, що вона буде почутою.

Те, що ми робили протягом останніх п’яти років, принесло свої плоди.

1. ПриватБанк підтверджує наявність зобов’язань перед «кримськими» клієнтами

У кримських клієнтів ПриватБанку, тих, хто раніше програв йому в суді, з’явився ще один шанс на повернення власних коштів.

Мова йде про клієнтів банку, які програли йому суди в зв’язку з неможливістю підтвердити факт укладення договорів з банком і передачі йому грошей. Крім того, ця інформація має цінність для тих, хто ще не звертався до суду задля стягнення заблокованих ПриватБанком коштів, в зв’язку з неповним або неналежно оформленими пакетом документів.

На даний час ми спостерігаємо чергову трансформацію позиції банку в кримському питанні, що має цікаве значення. З одного боку банк, як і раніше, не визнає свої зобов’язання перед кримчанами. Однак, згідно з новою позицією банку, належним відповідачем у таких справах є Фінансова компанія «Фінілон», якій банк в листопаді 2014 року переказав понад 8 млрд. гривень для виконання зобов’язань перед кримськими клієнтами. Фактично це означає, що банк вперше почав документально визнавати свої зобов’язання перед клієнтами станом на 17 листопада 2014 р. А, отже, у низки клієнтів банку, що зазнають утруднення в доведенні наявності і суті договірних відносин з банком, з’явився шанс домогтися справедливості в суді. Це, безумовно, важливе досягнення Ради, яка протягом п’яти років усіма доступними способами добивається вирішення «кримського» питання, не даючи можливості органам державної влади зняти його з порядку денного.

Нагадаємо, що з моменту блокування ПриватБанком засобів його «кримських» клієнтів в 2014 році, правова позиція банку була незмінна і зводилася до кількох тез:

  • всі гроші й інформація про зобов’язання банку перед кримчанами «вкрадена окупантами»,
  • належним відповідачем за позовами до банку є Фонд захисту вкладників РФ, у зв’язку з чим у банку відсутні підстави для повернення кримчанам грошей.

Отримання підтвердження факту укладення договорів з банком і передачі йому фінансових коштів його «кримських» клієнтів – одна з першочергових і досить складних задач, успішне вирішення якої становить левову частку успіху судового процесу. Не зважаючи на очевидність того, що банк має повну інформацію про свої зобов’язання перед кримчанами, домогтися цього було вкрай складно. Шляхом адвокатських розслідувань в рамках кримінальних справ і методом ретельного опрацювання системи «Приват24» нам, як правило, вдається роздобути необхідну інформацію, використати її в якості доказів у суді та виграти процеси. Але раніше банк ніколи з власної ініціативи не підтверджував цю інформацію.

2. Стягнення через виконавчу службу зрушило з мертвої точки

Ні для кого не секрет, що стягнення через виконавчу службу присуджених «кримським» клієнтам банку грошей довгий час було «облогою пігмеями» (роз’єднаними вкладниками) «кам’яної фортеці» (виконавчої служби).

Однак, починаючи з грудня 2019 року, процес стягнення зрушив з мертвої точки, і десятки кримських вкладників ПриватБанку вже отримали присуджені їм кошти. Слід зазначити, що сталося це в тому числі завдяки конструктивному діалогу Ради з міністром юстиції Денисом Малюською та його заступником з питань виконавчої служби Андрієм Гайченком, які відстоюють принципову позицію про те, що рішення судів, що набрали чинності, повинні бути обов’язково виконані.

Ми впевнені, що навіть в світлі зростаючої світової економічної кризи виконавча служба продовжуватиме успішне стягнення присуджених кримчанам коштів.

Рада з питань захисту прав споживачів фінансових послуг тримає на постійному контролі процес стягнення. Якщо Ваше виконавче провадження було відкрите раніше трьох місяців тому, і ви дотепер не отримали свої гроші, зв’яжіться з нами, і ми візьмемо вашу ситуацію на контроль.

3. Для відкриття рахунку в банках України кримчанам більше не потрібна довідка переселенця

Ще однією позитивною новиною для всіх кримчан загалом, яка має значення й для «кримських» клієнтів ПриватБанку, є те, що починаючи з 27 березня 2020 року, завдяки змінам, внесеним до дискримінаційної постанови НБУ № 699, кримчани знову стали резидентами.

Це означає, що відтепер для відкриття рахунку в будь-якому банку України кримчанам не потрібно пред’являти довідку про те, що вони є тимчасово переміщеними особами.

На черзі скасування Закону України «Про Вільну економічну зону «Крим».

4. Створення робочої групи при КМУ – на завершальному етапі

З перших днів після націоналізації ПриватБанку в грудні 2016 року Рада активно почала працювати з Міністерством фінансів, НБУ і вже націоналізованим банком з метою вирішення кримського питання.

Наша ініціатива щодо створення робочої групи при КМУ для вирішення питання кримських вкладників була підтримана десятками народних депутатів, правозахисними організаціями, НБУ, низкою міністерств, Офісом президента, представником президента в АР Крим, і навіть самим ПриватБанком.

В результаті Офіс президента підтримав нас і направив відповідну вказівку про створення такої групи прем’єр-міністру, який доручив реалізацію цього питання міністру фінансів.

Ми розраховуємо на те, що в Міністерстві фінансів відреагують на це доручення, і найближчим часом ми побачимо результат, втілений в створення майданчика для ефективного діалогу з «кримськими» вкладниками ПриватБанку, на який ми так давно чекаємо.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine