Обвинувачений у держзраді Чорнобук мобілізувався до ЗСУ

Публікації
Валерій Чорнобук (посередині) разом з адвокатом Костянтином Грицишеним після судового засідання у Печерському районному суді Києва 22 вересня 2020 року. Фото: investigator.org.ua
Валерій Чорнобук (посередині) разом з адвокатом Костянтином Грицишеним після судового засідання у Печерському районному суді Києва 22 вересня 2020 року. Фото: investigator.org.ua

Колишній кримський суддя Валерій Чорнобук, обвинувачений у тяжкому злочині проти національної безпеки — державній зраді, якимось чином зміг мобілізуватися до Збройних Сил України у Дніпрі. Та використати це для зупинення судового розгляду своєї справи у Києві.

Валерій Чорнобук, колишній голова Апеляційного суду Криму. Нині обвинувачений у державній зраді. Як встановив Центр журналістських розслідувань, саме він навесні 2014 року допомагав окупантам переводити кримське судочинство на законодавство Росії, агітуючи суддів служити Росії та приймати російське громадянство. Точніше, нам про це розповів тоді сам Чорнобук.

Коли ж кримінальне провадження про державну зраду Чорнобука нарешті дійшло до отримання ордеру на арешт, екссуддя вдарився в біга. Його затримали у київському дворі будинку, де Чорнобук переховувався.

Провадження щодо Валерія Чорнобука слухається в Печерському районному суді Києва дуже повільно. Навіть підготовче засідання суддя Віта Бортницька не могла провести вісім місяців — з січня до вересня 2020 року. Після цього засідання відбувалися, час від часу на них навіть пускали журналістів. Після 24 лютого було невідомо чи взагалі продовжується розгляд справи.

В судовий реєстр ніякі ухвали суддя не вносить з моменту призначення розгляду по суті. Хоча вносити є що. За інформацією Центру журналістських розслідувань, розгляд кримінального провадження за обвинуваченням Валерія Чорнобука зупинено у зв’язку з тим, що він був мобілізований до лав Збройних Сил України. Однак відповідної ухвали суду у судовому реєстрі ми не знайшли, а на наш запит відповіді поки що не отримали.

Журналіст та громадський діяч з Дніпра Іван Красіков ще 30 березня писав у facebook про службу Чорнобука в Амур-Нижньодніпровському районному центрі комплектування Дніпра.

«Мої джерела, які на рівні керівництва, пов’язаного з військовими частинами, із обласною адміністрацією, сказали, що пан Валерій Чорнобук служить в Амур-Нижньодніпровському територіальному центрі комплектації та соціальної підтримки», — сказав Красіков у коментарі ЦЖР.

Іван Красіков, журналіст та громадський діяч. Фото: investigator.org.ua

Іван Красіков, журналіст та громадський діяч. Фото: investigator.org.ua

Для перевірки цієї інформації ми звернулися до Валерія Чорнобука і його адвоката Костянтина Грицишена. Адвокат не підтвердив і не спростував інформацію про службу його підзахисного у воєнкоматі.

«Нехай мої стосунки з клієнтом залишаться між мною і клієнтом… До побачення», — сказав адвокат. Сам Чорнобук не відповів на питання, надіслане йому в месенджер facebook.

На наш запит про те, що ж відбувається зі справою Чорнобука, нам відповіла лише сторона обвинувачення.

«На минулому судовому засіданні, 16 травня, сторона захисту заявила клопотання про зупинення судового провадження у зв’язку з призовом обвинуваченого на військову службу. Печерський суд задовольнив це клопотання, розгляд призупинено. Була відповідна довідка з Центру комплектації, що він мобілізований, однак жодних деталей сторона захисту не надавала», — розповіла прессекретарка прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Катерина Діденко.

Катерина Діденко, прессекретарка прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Фото: investigator.org.ua

Катерина Діденко, прессекретарка прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Фото: investigator.org.ua

Джерела Центру журналістських розслідувань говорять, що Валерій Чорнобук служить юристом у Амур-Нижньодніпровському військоматі. А відтак має доступ до дуже чутливої інформації, що стосується мобілізаційних та персональних даних.

Варто пригадати, що у Чорнобука вже є поважний військовий досвід, набутий у 2014 році, і статус учасника бойових дій. Після повернення до Дніпра із окупованого Криму, де голова суду зганьбився співпрацею з окупантами, він пішов до війська добровольцем. Він був начальником бані у тилу. І навіть написав про це книжку. Наш колега Олександр Курбатов тоді навіть екранізував деякі сторінки цих мемуарів.

Відповідно до статті 335 Кримінального процесуального кодексу України, перебування обвинуваченого на військовій службі є однією з поважних причин, щоб зупинити кримінальне провадження. Для цього адвокату потрібно подати відповідне клопотання з довідкою або витягом з наказу військової частини.

Чорнобук скористався можливістю, яку надає закон. Однак зупиняти розгляд справи з причини мобілізації закон суддю не зобов’язує. Суд має оцінювати такі обставини: де саме перебуває цей мобілізований, який цей рід військ, чи виконує він бойові завдання, яка його посада і взагалі чим він займається. Не в окопі — значить можна розглядати справу далі. Про це говорить суддя Вищого антикорупційного суду Тетяна Гавриленко.

Врешті, за бажання особисто брати участь у засіданнях, юрист військомату Чорнобук міг би скористатися відеозв’язком. Адже він не сидить в окопі на нулі і не стоїть в караулі. А сидить в кабінеті у тилу. Але суддя Віта Бортницька вирішила інакше і розгляд справи про державну зраду ексголови Апеляційного суду АР Крим затягнеться тепер до самого кінця війни.