6 червня о 2:54 ранку норвезькі сейсмологи зафіксували вибух в місці Каховської ГЕС

Топ-Новости
Підірвана Каховська ГЕС

6 червня о 2:54 ранку за Києвом норвезькі сейсмологи з організації «Norsar», яка досліджує сейсмічні рухи земної кори, зафіксували вибух в місці Каховської ГЕС.

Про це повідомляється на сайті організації.

«Дані регіональних сейсмічних станцій показують чіткі сигнали у вівторок, 6 червня о 2:54 за місцевим часом (01:54 за норвезьким часом). Час і місце збігаються з повідомленнями в ЗМІ про обвал Каховської греблі. Сигнали свідчать про вибух. Оцінка магнітуди становить від 1 до 2. На малюнку нижче показано сигнал із сейсмічної групи Буковина (BURAR), вимірювальної станції в Румунії. Відстань від греблі 620 км», – йдеться в повідомленні.

NORSAR Каховська ГЕС

Як зазначає Дар’я Каленюк, виконавча директорка та член правління Центру протидії корупції, фахівці «Norsar» мають станції спостереження по всій Європі та фіксують всі вибухи, які торкаються землі.

«Це науковці, котрі використовують найновіші технології. Кожен удар ракетами та іншою вибухівкою об земну поверхню в Україні вони «бачать» через коливання земної кори», – пише вона.

NORSAR (англ. Norwegian Seismic Array) — сейсмічна антенна решітка, створена 1968 року в рамках угоди між Норвегією та США щодо фіксації землетрусів та ядерних вибухів. У 1973 році NORSAR стала першою системою за межами США, підключеною до ARPANET. Розташована у місті Х’єллер, на північ від Осло.

Прикладом ефективного використання NORSAR став підрахунок потужності ядерного вибуху у Північній Кореї 2017 року на рівні близько 120 кілотонн, спираючись на спровокований вибухом землетрус у 5,8 балів.

***

Як повідомляв ЦЖР, підрив Каховської ГЕС та інші злочини екологічного характеру, які вчиняє РФ на території України, мають підштовхнути міжнародну спільноту до криміналізації екоциду як п’ятого злочину, над яким має юрисдикцію Міжнародний кримінальний суд. Правозахисники вбачають у підриві Каховської гідроелектростанції ознаки воєнного злочину.

Читайте також: Науковці Євген Хлобистов та Ігор Пилипенко про наслідки знищення Росією Каховської ГЕС і подальший розвиток подій

  • Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затоплює населенні пункти, розташовані нижче неї. Українська влада розпочала евакуацію населення правобережної Херсонщини та закликає населення окупованих районів області, прилеглих до Дніпра, залишити небезпечну територію. Знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції. 
  • Як повідомляв ЦЖР, 21 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський у зверненні до Європейської Ради заявив, що росіяни замінували дамбу й агрегати Каховської гідроелектростанції й планують здійснити теракт під чужим прапором.
  • Нагадаємо, 24 лютого 2022 року Каховська ГЕС та головна споруда Північно-Кримського каналу, шлюзи якої до 2014 року регулювали подачу дніпровської води до Криму, були захоплені російськими військовими, які вторглися на Херсонщину з окупованого Криму. Вода, що поставлялась цим каналом, забезпечували 80% потреб півострова у прісній воді, однак після окупації Криму подача була припинена, що створило значні проблеми для Росії в забезпеченні водою захопленої території. Читайте про це у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Як окупанти захоплювали «рубильник» Північно-Кримського каналу».