Друзі окупації Криму під час великої війни. Мурадов і компанія

Розслідування
Учасники конференції «Крим у сучасному міжнародному контексті». 09.11.2022, Сімферополь. Фото: mir-info.com

Загубилося у гуркоті війни квоктання путінських посіпак з так званої «Міжнародної асоціації друзів Криму». Але вона, хоч і в обмеженому форматі, продовжує вести свою аж ніяк не шляхетну діяльність. Її учасники з різних країн світу скаржаться на переслідування, звинувачують Київ у розвʼязуванні війни, закликають скасувати санкції, припинити допомогу Україні і, звісно, визнати Крим російським. А ми продовжимо за нею слідкувати, як робили це у спецпроєкті «Друзі окупації Криму».

«Міжнародна асоціація друзів Криму» була створена російськими урядовими структурами в окупованому Криму у 2017 році з метою легалізації незаконного «референдуму» і подальшої спроби РФ анексувати Крим, скасування західних санкцій проти РФ та зняття «кримського питання» зі світового порядку денного.

До організації залучили маргінальних і не надто принципових політиків і бізнесменів з країн Європи та Азії. Щорічні форуми Асоціації відбувалися в окупованому Криму. Крім того, учасників залучали до низки інших заходів – від показушних «днів культури» контрольованих окупаційною владою національно-культурних товариств Криму до Ялтинського міжнародного економічного форуму.

Георгій Мурадов на конференції «Крим у сучасному міжнародному контексті». 9.11.2022, Сімферополь Фото: mir-info.com

Все це називається брехливим словосполученням «народна дипломатія», і курує цей напрямок заступник голови окупаційного «уряду» Криму, постійний представник «Республіки Крим» при президентові РФ Георгій Мурадов.

З початком війни Мурадов активності не збавляв. Щоправда, збирати «друзів» під час війни на окупованій території було важче. Тому значна частина активності Асоціації була переведена в онлайн-режим. 

Вже 25 лютого 2022 року, на другий день повномасштабної агресії, коли на Київ та Харків падали російські ракети, Асоціація закликала «США та інші країни НАТО розпочати з Росією конструктивний діалог щодо забезпечення рівної взаємної безпеки».  

21 червня 2022 року в онлайн-режимі відбулася конференція Асоціації, у якій, якщо вірити офіційному звіту, взяли участь представники з Сербії, Ізраїлю, Китаю, Польщі, Італії, Японії, Словаччини, США, Австрії, Вірменії, Туреччини, Кіпру, Греції, Норвегії, Тунісу, Польщі «та інших країн».

Онлайн-конференція Міжнародної асоціації друзів Криму. 21.06.2022 Фото: ppcrimea.ru

9 листопада 2022 року у Сімферополі відбулася VII Міжнародна конференція «Крим у сучасному міжнародному контексті». Серед гостей були наші старі знайомі – вірменин Айк Бабуханян, словак Ян Чарногурський, болгарка Ваня Добрєва, а також громадянин США Реджис Тремблей, про якого ЦЖР ще не писав. 

А 15 листопада 2022 року відбувся Форум «Друзі Криму – друзі Росії». Але не в Криму, а в Москві, в пресцентрі російського МЗС – «через порушення транспортної логістики та складної політичної ситуації». Російська влада повідомила про участь у форумі «50 делегатів із 40 країн – зокрема, зі Словаччини, Кіпру, Норвегії, Болгарії, Греції, Італії, а також країн Африки та Близького Сходу». 

На жаль, хто саме був серед цих 50 іноземних делегатів і чи були вони взагалі серед директивно відряджених на форум делегацій Башкортостану і Удмуртії, зʼясувати не вдалося – ані персонального переліку, ані хоча б фото та відеофіксації подій Форуму не відбувалося. Відомі лише учасники підсумкової пресконференції – окрім Мурадова, це наш старий знайомий норвежець Хендрік Вебер, Ян Чарногурський, німецька відеоблогерка Аліна Ліпп і експосол Беніну в РФ Габріель Кочофа.

Пресконференція учасників форуму «Друзі Криму – друзі Росії». Москва, 16.11.2022 Скріншот: pressria.ru

Причини такої секретності зрозумілі: РФ турбується про спокій і безпеку своїх посіпак. Ще у 2020 році Мурадов скаржився гендиректору МІА «Россия сегодня» Дмітрію Кисельову на Центр журналістських розслідувань, який, мовляв, розпочав «агресивну інформаційну кампанію з дискредитації іноземних друзів та партнерів Криму з-поміж закордонних громадських діячів (Міжнародної асоціації друзів Криму)», що, за його словами, викликає велике занепокоєння серед іноземних партнерів. Очевидно, що афішування участі у російських пропагандистських заходах після початку повномасштабного вторгнення РФ робить учасників Асоціації не просто сумнівними, а відверто токсичними персонами в їхніх країнах.

Конференція «Крим у сучасному міжнародному контексті». 9.11.2022, Сімферополь Фото: Алексей Васильев/ПГ

31 січня 2023 року в Каїрі Мурадов знову скаржився з цього приводу: «Діяльність цієї асоціації в низці європейських, насамперед, країн ускладнилася, особливо Прибалтика, Польща. Там репресії йдуть вже не тільки щодо друзів Криму, але всіх друзів Росії та щодо співвітчизників, у тому числі журналістів».

Тому «друзі Криму» вимагають анонімності, і РФ іде їм на зустріч. 

Отже, Форум анонімних любителів російського Криму тихенько відбувся і залишив після себе резолюцію, в якій окреслив питання боротьби з «антиросійським расизмом». 

Окрім того, Мурадов продовжував активно працювати на вірменському напрямку – у квітні 2022 року за його участі відбулися «Дні Криму у Вірменії». А 4 жовтня 2022 року він виступив від РФ на черговій сесії Ради з прав людини ООН в режимі конференцзвʼязку з ганебною і наклепницькою доповіддю «про проблему антирусизму як нової форми расизму, що набуває все більш небезпечних форм у ряді країн Європи, особливо в країнах Балтії».

Книга «Літопис народної дипломатії Криму» Фото: РИА Новости Крым

В лютому 2023-го року в Сімферополі пройшла презентація книги «Літопис народної дипломатії Криму» – своєрідний підсумок роботи Мурадова. А 10 січня, враховуючи всі заслуги «начальника народної дипломатії», президент РФ нагородив Мурадова орденом Александра Нєвського. 

Обсяг роботи Мурадова справді вражає. Стільки зусиль, стільки заходів, стільки залучених коштів – от тільки результат сумнівний. Хоча, можливо, Кремль планує майбутнє: якщо раніше робота Мурадова стосувалася лише окупованого Криму, то тепер, після початку повномасштабного вторгнення, вся Росія перетворюється на «сіру зону», яка потребуватиме «народної дипломатії», бо нормальна вже не працює. Але може статися, що ЗСУ покладуть край цим зусиллям, перекресливши всі надії Кремля.