Партії масово скуповують рекламу за держкошти, виділені на їх фінансування – КВУ

Парламентські партії в Україні масово скуповують рекламу за державні кошти, виділені на їх фінансування. За даним показником лідирують Радикальна партія Олега Ляшка, «Самопоміч» та «Опозиційний блок».

Коллаж: РБК-Украина

Про це свідчить аналіз фінансових звітів парламентських політичних партій за II квартал 2017 року, проведений Комітетом виборців України, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

За квітень-червень «Радикали» витратили на статутну діяльність 13 млн. грн., з яких 12,8 млн. грн. склали кошти держбюджету. 45% всіх коштів було витрачено на рекламу на телебаченні: найбільше, 3,2 млн, було передано ТОВ «Інформаційне агенство «112-Україна» та 1,9 млн грн – ТОВ «Новини 24». На заробітну плату РПЛ витратила 2,4 млн. грн., на оренду приміщень – 0,3 млн. грн.

«Самопоміч» витратила за 3 місяці 19,8 млн. грн.., із яких 98% склали кошти державного бюджету. 26% всієї суми «Самопоміч» витратила на видавничу діяльність, а саме на друк та розповсюдження партійної газети. Більше 1 млн. грн. пішло на рекламу по ТБ та радіо. 23% коштів було витрачено на матеріальні витрати та оплату послуг, 19% – на заробітну плату, 8% – на оренду приміщень.

«Опозиційний блок» вперше відзвітувався про витрачання коштів з державного бюджету. За квітень-червень партія витратила найменше з усіх політичних сил – 3 млн. грн, з яких 1,3 млн. грн.. – кошти держбюджету. Третину всіх коштів Опоблок спрямував на політичну рекламу. Зокрема, 1 млн. грн. було витрачено на розміщення зовнішньої політичної реклами, 1,5 млн. грн. – на оренду приміщень. Рекламні матеріали були оплачені за власні кошти партії.

Фото: cvu.org.ua

«Блок Петра Порошенка «Солідарність» упродовж ІІ кварталу витрачав виключно кошти із держбюджету. Всього було витрачено 22,1 млн. грн., що є найбільшим показником з усіх партій. 62% коштів було спрямовано на утримання місцевих організацій партії, 9% – на заробітну плату, 7% – на матеріальні витрати та оплату послуг.

«Батьківщина» витратила на свою діяльність 4,3 млн. грн., з них 4 млн. грн. – кошти держбюджету. 32% коштів «Батьківщина» спрямувала на оренду приміщень, 28% – на матеріальні витрати та оплату послуг, 14% – на заробітну плату.

«Народний фронт» витратив за три місяці 21,3 млн. грн., із яких 18,7 млн. грн. склали кошти із держбюджету. Всі витрати пішли на заробітну плату – 36%, оренду приміщень – 37% та оплату податків і зборів – 24%. У центральному апараті партії працює 27 осіб, в місцевих організаціях – 616. При цьому жодна місцева організація партії не має статусу юридичної особи, що свідчить про централізований характер управління.

У ІІ кварталі 2017 року «Народний фронт» отримав з державного бюджету України 28,4 млн. грн., БПП «Солідарність» – 28 млн. грн., «Самопоміч» – 25,1 млн. грн., Опоблок – 12,1 млн. грн., Радикальна партія – 9,5 млн. грн., «Батьківщина» – 7,2 млн грн.

Нагадаємо, 8 жовтня 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає державне фінансування партій, що подолали 5% бар’єр на парламентських виборах. З держбюджету фінансуються статутна діяльність партій, не пов’язана з їхньою участю у виборах, а також відшкодовуються витрати партій, пов’язані з фінансуванням їх передвиборної агітації під час парламентських виборів.

Загальний розмір внеску на підтримку партії від громадянина України за рік не може перевищувати 400 мінімальних зарплат. Максимальна сума внеску юрособи – 800 мінімальних зарплат. У документі також прописаний порядок фінансової звітності політичної партії.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine