«Кримський титан»: екологічна загроза на адмінмежі з окупованим Кримом

З 2014 року розташований в окупованому Криму хімічний завод «Кримський Титан», який належить українському олігарху Дмитру Фірташу, не платить податків за забруднення екології території сіл Чаплинського району Херсонської області, на якій знаходиться звалище небезпечних відходів підприємства.

Вид на завод «Кримський Титан» з боку с. Першокостянтинівка на Херсонщині Фото: investigator.org.ua

Про це Центру журналістських розслідувань розповів голова Чаплинської РДА Олександр Бурейко.

«З початку свого існування завод з виробництва диоксиду титану використовував під звалище небезпечних відходів частину території Чаплинського району площею 1 147 гектарів. Із них 77 гектарів – землі села Григорівка, а левова частка –  села Першокостянтинівка», – розповів Олександр Бурейко.

Олександр Бурейко, голова Чаплинської РДА, фото: investigator.org.ua

До анексії Криму села Херсонської області, розташовані поблизу хімічного заводу, були пов’язані з підприємством. На рахунки сільських громад надходили кошти за забруднення екології та за використання місцевих земель.

«На «Титані» працювали жителі місцевих сіл. Усі ходили туди на роботу. Тут в селі де ще робота? І жили за рахунок заводу. Хоча хворих багато», – розповів житель Першокостянтинівки Володимир.

Володимир, житель с. Першокостянтинівка, фото: investigator.org.уа

За словами місцевих мешканців, стабільний дохід від хімічного підприєміства громадам обходився дорого. У останні 10 років, після того, як завод збільшив потужніть, у селі значно підвищився коефіцієнт смертності. Люди неодноразово зверталися зі скаргами на масове погіршення здоров’я до органів влади та екологічної прокуратури.

«Ми збирались і скаржились, куди тільки можна. Та усі розуміли, що завод ніхто не зупинить. Останнім яскравим моментом було, коли школяр – Сашко, житель Першокостянтинівки, додзвонився в прямий ефір колишньому президенту Януковичу, тоді була акція «Почую кожного». Розповів, що люди в селі вмирають. Тоді ми зібрали усі служби та громадськість»,- сказав голова Чаплинської РДА.

Після окупації Криму питання про відшкодування шкоди від забруднення довкілля зависло. Екологічних податків завод не платить. Хоча гроші за оренду місцевих земель надходять стабільно.

«Кошти за використання земельних ділянок під звалище небезпечних відходів регулярно надходять на рахунки. Наші рахунки. В 2016 році надходження із оренди земельних ділянок які орендував ПрАТ «Кримський Титан» склали 1 129 021 грн. З них Григоріївська сільска рада отримала 74 001 грн, а Першокостянстинівська сільська рада отримала 1 055 020 грн», – повідомив Олександр Бурейко.

Кримський титан, фото: investigator.org.uа

Як повідомлялось, 30 січня 2018 року міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України заявило, що завод «Кримський титан», який знаходиться в окупованому Армянську, становить екологічну загрозу для територій районів Херсонщини, що межуть з Кримом. «МінТОТ було виявлено факт нанесення шкоди екології у прикордонних районах Херсонської області внаслідок функціонування заводу «Кримський титан». Міністерство вимагає втручання відповідних державних органів України та міжнародних організацій», – сказано у повідомленні.

Нагадаємо, незабаром після анексії Криму, у квітні 2014 року  юридичну адресу кримського підприємства було перереєстровано на Київ, зі створенням його філії в Криму. Водночас 17 червня 2014 року в Москві було зареєстровано ТОВ «Титанові інвестиції», яке орендує завод «Кримський титан» з працевлаштуванням його робітників. Засновником компанії виступає ТОВ ЛЕТАН ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД, зареєстрована на Кіпрі, на яку оформлена головна холдингова компанія Фірташа – австрійська Group DF International.

17 жовтня 2016 року президент України підписав указ про продовження і розширення санкцій щодо посібників анексії Криму. У список санкцій було включено зареєстроване в Москві ТОВ «Титанові інвестиції» Дмитра Фірташа.

Про те, як працюють санкції читайте в проекті Центру журналістських розслідувань «Бізнес на два фронти і в обхід санкцій» – Як працюють санкції: «Кримський Титан».

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine