Турчинов: Керченський міст серйозно загрожує безпеці України

Будівництво Росією мосту через Керченську протоку в окупований нею Крим створило низку серйозних загроз і методів тиску на Україну, ключовим з яких є загроза для безпеки Української держави.

Секретар РНБО України Олександр Турчинов Фото: rnbo.gov.ua

Про це заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Завдяки мосту тепер можна оперативно перекидати значні сили Сухопутних військ РФ до Криму з подальшим проведенням наступальних операцій на півдні України», – сказав Турчинов.

При цьому він зазначив, що окупований Крим і так максимально мілітаризований Росією.

«Там створено потужний 22-й армійський корпус, нарощуються сили Чорноморського флоту Російської Федерації. Ракетні комплекси, розміщені в Криму, можуть завдавати ударів по наших позиціях у глибокому тилу. Зенітні комплекси С-400 можуть вразити будь-яку повітряну ціль в центральній частині України. Все це являє для нас серйозну загрозу», – підкреслив секретар РНБО.

В контексті створюваних Росією загроз безпеки України на південному напрямку Турчинов наголосив на створенні нею за останні місяці в Азовському морі флотилії, для чого були посилені додатковими кораблями прикордонні війська ФСБ, а також перекинуті кораблі військового флоту з Каспійського моря.

«Тепер для проведення військових операцій в Азовському морі вони можуть використовувати значну кількість десантних кораблів, а також кораблі класу «Буян-М», що мають на озброєнні крилаті ракети», – вказав він.

За словами секретаря РНБО, нарощування десантних можливостей ЗС РФ в Азовському морі дозволить здійснювати перекидання на українське узбережжя сил і засобів армій Південного військового округу РФ, які зараз загрожують Україні зі сходу.

Він також підкреслив, що, побудувавши Керченський міст, Росія отримала можливість здійснювати незаконний контроль над суднами, які перетинають Керченську протоку, і блокувати в будь-який момент українські порти в Азовському морі.

Будівництво Керченського мосту Фото: most.life

«Україна має можливість затримувати російські кораблі, які своїми діями порушують наше законодавство… Але якщо ми діємо адекватно в рамках міжнародного законодавства, то Росія, як завжди, грубо порушує норми міжнародного права, проводячи незаконний огляд кораблів, що йдуть в українські порти. Це фактично продовження гібридної війни в економічній площині, демонстрація готовності здійснити блокаду наших портів на Азовському морі», – сказав Турчинов.

У цьому контексті він зазначив, що теоретично у влади України є можливість переспрямувати транспортні потоки з портів на узбережжі Азову в інші, але це ускладнить логістику, і тоді, наприклад, продукція маріупольських металургійних заводів подорожчає, зменшивши свою конкурентоспроможність.

«Складність ще й у тому, що одразу після конфлікту навколо острова Тузла (кінець 2003 року – ред.) Україна під тиском Росії підписала угоду, згідно з якою Азовське море визначено як внутрішнє море двох держав. І цей статус не дозволяє чітко фіксувати лінію морського кордону і дає можливість для інтенсифікації провокацій з боку РФ», – додав секретар РНБО.

Як повідомлялось, з 30 квітня Берегова охорона Прикордонної служби ФСБ РФ почала зупиняти в Керченській протоці для огляду та ідентифікації екіпажу судна, які прямують в порти України на Азовському морі.

21 травня Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, посилаючись на проведення в регіоні бойових стрільб.

22 травня Борис Бабін заявив, що стрільби і навчання, через які Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, є демонстративною ескалацією російської агресії проти України, загрозою торговельному мореплавству і рибальству. Він зазначив, що цьому сприяють і до сих пір чинні угоди України з РФ за якими судна РФ мають право перебувати в будь-якій точці Азовського моря, включаючи затоку Сиваш.

29 травня президент Петро Порошенко заявив, що Україна буде використовувати всі можливі інструменти для захисту власних суверенних інтересів в Чорному та Азовському морях в зв’язку з незаконним будівництвом РФ мосту через Керченську протоку та обмеженням українського судноплавства в регіоні.

З 1 червня до 1 вересня Україна за заявкою Збройних Сил закрила деякі райони Азовського моря через проведення військових навчань. Зокрема, будуть закриті райони на схід від Маріуполя, біля Широкино, в районі Мелекіно і Білосарайської коси, а також на схід від Бердянська.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine