Національна комісія України у справах ЮНЕСКО визначила перелік першочергових заходів щодо захисту культурних та освітніх потреб, які постраждали в результаті російської агресії на сході України і окупації Криму.
Про це йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства закордонних справ України, Центр журналістських розслідувань.
«9 липня 2018 року в Міністерстві закордонних справ України відбулося спеціальне засідання Національної комісії України у справах ЮНЕСКО з питання захисту культурних та освітніх потреб, які постраждали в результаті російської агресії на сході України і тимчасової окупації Криму… За результатами засідання Нацкомісія визначила перелік першочергових заходів з метою захисту культурних та освітніх потреб, які постраждали в результаті російської агресії на сході України і тимчасової окупації Криму», – говорить я в повідомленні.
У переліку вказані, зокрема, такі заходи: підготовка реєстру рухомих і нерухомих пам’яток і об’єктів України, які перебувають в музейних фондах на тимчасово окупованих територіях України, застосування механізмів і процедур Конвенції про захист культурних цінностей 1954 року на випадок збройних конфліктів, забезпечення доступності якісної освіти для осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, зокрема шляхом розвитку системи дистанційного навчання, а також для внутрішньо переміщених осіб шляхом р озвиток переміщених установ освіти.
«Учасники засідання констатували серйозне погіршення ситуації в галузі освіти і культури на тимчасово окупованих територіях України. Окрему увагу приділили моніторингу стану об’єктів культурної спадщини на території тимчасово окупованого Криму», – відзначили в МЗС.
Колишній генеральний директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова окремо підкреслила реальну загрозу історичної та культурної автентичності Ханського палацу в результаті незаконних так званих «реставраційних робіт» окупаційної влади на цьому об’єкті, який включений до попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Напередодні в прокуратурі Автономної Республіки Крим повідомили, що продовжують збір доказів у кримінальних провадженнях, розпочатих за фактами вчинення злочинів у окупованому Криму, зокрема, в сферах діяльності ЮНЕСКО (освіта, наука, культура, свобода ЗМІ та безпеку журналістів, релігія і дотримання прав національних меншин).
Нагадаємо, московське ТОВ «Корпорація АТТА Груп» і сімферопольське ТОВ «Кірамет», які проводять «ремонтно-реставраційні роботи» на об’єктах культурної спадщини України – будівлях палацу-музею в Бахчисараї, порушують не лише законодавство України, а й Росії, що окупувала Крим. Вони не мають ліцензій РФ на подібні роботи.
Україна передала в штаб-квартиру ЮНЕСКО докази руйнування Ханського палацу в Бахчисараї в результаті незаконних робіт, що проводяться окупаційної «владою». В організації пообіцяли направити моніторингову місію до Криму для огляду стану об’єкта.
Фактично реставраційні, але некваліфіковані роботи під виглядом «протиаварійних» в Ханському палаці проводять московське ТОВ «Корпорація АТТА Груп» і сімферопольська фірма-проектувальник «Кірамет».
Лідери Меджлісу і кримськотатарська громадськість заявляють, що в результаті робіт в Ханському палаці деякі його об’єкти вже втратили свій автентичний вигляд.
Російський адвокат Микола Полозов повідомив, що подав позов до Коптевський районний суд Москви до підрядника всіх «реставраційних» робіт на території Ханського палацу-музею.
Управління Національної поліції в АРК і Севастополі відкрило кримінальне провадження за фактом незаконного знищення, руйнування і псування пам’ятника історії – Ханського палацу в Бахчисараї.
Ханський палац у Бахчисараї входить до складу Бахчисарайського історико-культурного музею-заповідника. Це – єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури. Бахчисарайський заповідник знаходиться в попередньому списку ЮНЕСКО, чекаючи включення в список об’єктів всесвітньої спадщини. Номінаційна заявка на включення в список була подана в 2012 році.
Центр журналістських розслідувань розкрив нові факти цієї історії і може констатувати під загрозою знищення або непоправних змін виду внаслідок такого варварського «збереження» в Криму знаходяться 20 пам’яток культурної спадщини. Тому що «уряд» Сергія Аксенова видав підряди на «протиаварійні», а де-факто ремонтно-реставраційні роботи російським компаніям, які не мають ні відповідних ліцензій, ні досвіду.