РФ буде посилювати блокування судноплавства на Азові, аби дестабілізувати економіку регіону – Омелян

Новини
Володимир Омелян, міністр інфраструктури України Фото: nrcu.gov.ua

Росія буде й надалі посилювати блокування судноплавства в Азовському морі шляхом необґрунтованих перевірок українських та іноземних суден, зменшуючи таким чином вантажообіг портів Бердянська і Маріуполя з метою дестабілізувати економіку регіону. Тому РНБО має відпрацювати сценарій адекватних дій України у відповідь на незаконні дії РФ на Азові.

Про це заявив міністр інфраструктури України Володимир Омелян в ефірі Українського радіо, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Ми розуміємо, що це все робиться навмисно, і тут немає жодних ілюзій, що ці перевірки, зупинки суден є випадковими з боку російських військових формувань. Ми розуміємо, що вони докладають усіх зусиль, щоб дестабілізувати сам регіон. Коли ми кажемо про півмільярда (грн. – ред.) втрат – це прямі втрати діяльності портів. Коли ми рахуємо соціально-економічний ефект для регіону, там про багато більші суми йдеться. Ми розуміємо, що блокування будуть посилюватися. Імовірність військових операцій з боку Російської Федерації в Азовському районі є надзвичайно високою», – сказав Омелян.

Він зазначив, що в зв’язку з цим мінінфраструктури виступило з ініціативою провести окреме засідання РНБО, присвячене проблемі блокування Росією судноплавства на Азовському морі та в Керченській протоці.

«Ми виступили з ініціативою провести окреме засідання РНБО. Працюємо з нашими європейськими та американськими партнерами. На мою особисту думку, дзеркальні речі мають бути застосовані до портів Російської Федерації в Чорноморському басейні щонайменше. Обмеження торговельних операцій з ними, обмеження заходів суден. Ми над цим працюємо і я сподіваюся, що це буде зроблено в тому числі», – вказав міністр.

Він додав, що в цьому контексті, обговорюються, зокрема, і пропозиція про розірвання угоди з Росією про спільне використання Азовського моря.

«Ця пропозиція обговорюється. Вона просто має позитивні і негативні наслідки. З одного боку розірвання цієї угоди розв’яже нам руки і ми зможемо тоді вживати абсолютної інших заходів щодо поведінки росіян. Водночас це може послабити нашу міжнародну позицію. Зараз цим питанням опікується Міністерство закордонних справ. І це одне з тих питань, яке я хотів би винести на засідання РНБО, якщо воно відбудеться», – наголосив Омелян.

При цьому, говорячи про те, чи вимальовується спільна позиція органів влади у питанні Азовського моря, міністр зазначив: «Ми до неї близькі, але ви розумієте, що ситуація насправді складна. Якщо війна із суходолу перекинеться на море, то це буде мати серйозні наслідки для всіх нас, і ми повинні все серйозно враховувати. Ми зараз прораховуємо позицію росіян, до якого чергового витка конфлікту вони готові. Тут треба брати до уваги позицію наших європейських і американських партнерів. Я вважаю, що після засідання РНБО ми зможемо вийти з публічним сценарієм, що буде далі».

Як повідомлялось, з 30 квітня Берегова охорона Прикордонної служби ФСБ РФ почала зупиняти в Керченській протоці для огляду та ідентифікації екіпажу судна, які прямують в порти України на Азовському морі.

21 травня Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, посилаючись на проведення в регіоні бойових стрільб.

22 травня Борис Бабін заявив, що стрільби і навчання, через які Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, є демонстративною ескалацією російської агресії проти України, загрозою торговельному мореплавству і рибальству. Він зазначив, що цьому сприяють і до сих пір чинні угоди України з РФ за якими судна РФ мають право перебувати в будь-якій точці Азовського моря, включаючи затоку Сиваш.

29 травня президент Петро Порошенко заявив, що Україна буде використовувати всі можливі інструменти для захисту власних суверенних інтересів в Чорному та Азовському морях в зв’язку з незаконним будівництвом РФ мосту через Керченську протоку та обмеженням українського судноплавства в регіоні.

З 1 червня до 1 вересня Україна за заявкою Збройних Сил закрила деякі райони Азовського моря через проведення військових навчань. Зокрема, будуть закриті райони на схід від Маріуполя, біля Широкино, в районі Мелекіно і Білосарайської коси, а також на схід від Бердянська.

29 червня Командувач ВМС ЗС України Ігор Воронченко заявив, що ВМСУ відпрацювали контрзаходи проти незаконних дій РФ в Азовському морі, яка обмежує судноплавство в українські порти на Азові.

17 липня президент Петро Порошенко наказав керівництву Збройних сил вжити заходів для припинення провокацій Росії щодо незаконноЇ зупинки та огляду українських та іноземних суден, які прямують через Керченську протоку в українські порти в Азовському морі.