Засудженому в Криму українському політв’язню Панову можуть збільшити термін – брат

Новини
Євген Панов Фото: RFE/RL

Українському політв’язню Євгену Панову, незаконно засудженому в окупованому Криму у так званій «справі диверсантів», в рамках апеляції «прокуратура» просить Верховний суд РФ збільшити термін позбавлення волі з 8 до 10,5 років.

Про це повідомив агентству QHA брат політв’язня Ігор Котелянець, передає Центр журналістських розслідувань.

«У липні так званий «Кримський вищий суд» виніс Євгену вирок. Йому дали вісім років, наші адвокати подали апеляцію в Москву. Прокурор в рамках справи просить переглянути термін і збільшити його до 10,5 років. Абсолютна відсутність доказової бази і абсурдна аргументація, він нічим не підкріплює це», – сказав Котелянець.

За його словами, захист розуміє всю необгрунтованість звинувачень, але має намір продовжувати апеляцію, щоб вийти на рівень міжнародних судів.

«Ми розуміємо, що він може просити хоч 50 років і справа не в російському суді, який в принципі не існує. Це не суд, а інструмент виконання політичних замовлень щодо українських громадян. Мого брата, як і інших політв’язнів, можна звільнити тільки через обмін. Зараз потрібно пройти всі російські судові етапи, щоб вийти на міжнародні суди», – підкреслив брат політв’язня.

За його словами, Панов морально готовий до етапування до Росії і схильний вважати, що найближчим часом обмінів не буде.

«Зараз мій брат перебуває в Сімферополі. Чесно кажучи, настрій у нього не дуже. Він сподівався, що влітку відбудуться обміни в зв’язку з історією з голодуванням Сенцова і великою увагою міжнародної спільноти. Зараз він схильний вважати, що обмінів не буде, і він до цього морально готується, стійко тримається. Поки його нікуди не перевезли. Але він готовий, що в будь-який момент його можуть відвезти куди-небудь в Магадан», – зазначив Котелянець.

Він додав, що окупаційна влада обмежила доступ до Пановау. У близьких навіть немає можливості передати йому ліки, в яких він потребує через проблеми зі здоров’ям. Спілкування відбувається тільки через адвоката, який може заходити до політв’язня один-два рази на місяць.

«У нього дуже болить спина і зуби, зуби взагалі випадають. Ніякої адекватної медичної допомоги там немає. Була можливість передати навіть не медикамент, а мазь на травах, в якій немає ніяких штучних хімічних речовин, а нормальні медикаменти не можна передати», – сказав Котелянець.

Як повідомляв Центр журналістських розслідувань, 7 серпня 2016 року ФСБ заявила, що «кордон» між Кримом і материкової України нібито двічі прорвали українські диверсійно-розвідувальні групи. Як доказ, ФСБ продемонстровала відео із зізнаннями затриманих «диверсантів» – водія АТП Запорізької АЕС Євгена Панова і будівельника з Євпаторії Андрія Захтея.

Панов направив до Слідчого комітету РФ заяву про жорстокі тортури, які застосовували до нього російські силовики для самообмови, з вимогою притягнути їх до кримінальної відповідальності. Захтей також направив в слідком РФ заяву про тортури, які застосовували до нього після затримання.

11 липня 2017 року стало відомо, що заарештований у справі «кримських диверсантів» Андрій Захтей визнав свою провину і уклав досудову угоду зі слідством. Однією з умов підписання угоди з боку слідства була відмова від адвокатів за угодою. 16 лютого 2018 року «Верховний суд Криму» засудивАндрія Захтея до 6 років і 6 місяців колонії суворого режиму і штрафу 220 тисяч рублів.

16 квітня у «Верховному суді Криму» пройшло перше засідання у кримінальній справі Панова, в ході якого йому зачитали обвинувальний висновок. У тексті документа сказано, що ФСБ 

13 липня «Верховний суд Криму» засудив Євгена Панова до 8 років колонії строгого режиму за обвинуваченням «в підготовці диверсії в Криму в складі диверсійної групи» та «у контрабанді боєприпасів через митний кордон Митного союзу» за ч.1 ст.30 та п.«а» ч.2 ст.281, ч.3 ст.30 та ч.3 ст.226.1, ч.3 ст.222 КК РФ.

23 липня захист оскаржив у Верховному суді РФ «вирок» Євгену Панову.