Ситуація з викидами на «Кримському титані» нормалізувалася, завод зараз не працює – Гордєєв

Новини
Вид на завод «Кримський титан» з боку Херсонщини Фото: dpsu.gov.ua

Ситуація з викидами шкідливих хімічних речовин розташованим на території тимчасово окупованого Росією Криму заводом «Кримський титан» нормалізувалася, оскільки він припинив свою роботу.

Про це повідомив голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв у вівторок, 11 вересня, на прес-конференції в Києві, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Інтерфакс-Україна.

«На сьогоднішній день ситуація там нормалізувалася. Ми повністю проводимо моніторинг навколо «Кримського титану», що стосується підконтрольній території України. З ранку 10 вересня ми не спостерігаємо, що завод працює. Труби підприємства не димлять. У нас є певна інформація, і, з ймовірністю відсотків 90, ми можемо сказати, що сам завод «стоїть»», – сказав Гордєєв.

«Наскільки нам відомо, вони в авральному порядку засипають той накопичувач кислоти, з яким щось сталося, фосфатогіпсом і вапном для гасіння сірчаної кислоти і припинення її викидів в атмосферу», – додав він.

За словами Гордєєва, херсонська влада виконала весь комплекс захисту превентивного характеру в області, 12 вересня відбудеться засідання комісії з надзвичайних ситуацій за участю всіх служб.

«І в разі позитивних оцінок ми приймемо рішення про припинення превентивних заходів для запобігання НС», – вказав він.

Гордєєв вважає, що аби уникнути в майбутньому подібних ситуацій необхідно, як мінімум, передати завод «Кримський титан» в управління Україні.

«Цей завод ніколи не відрізнявся екологічними стандартами і турботою про людей. Він постійно труїть людей, просто все залежить від концентрації шкідливих речовин», – підкреслив він.

Голова Херсонської ОДА зазначив, що водопостачання окупованого Криму ніхто відновлювати не буде, оскільки «Кримський титан» працює на воді, яку бере з підземних водоносних горизонтів.

«І в разі, якщо завод «Титан» продовжить і далі отруювати населення, ми, скажу чесно, розробили навіть деякі радикальні заходи з метою зупинки його діяльності, дистанційно», – сказав він.

Гордєєв вказав, що найбільше від цієї ситуації постраждали міста Армянськ і Красноперекопськ на півночі півострова, оскільки вітер дув в їхньому напрямку.

Нагадаємо, у ніч із 23 на 24 серпня в окупованому Криму в районі Армянська і Красноперекопська стався викид невідомої їдкої речовини. Окупаційна «влада» після проведення перевірки визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача заводу «Кримський титан» українського олігарха Дмитра Фірташа. Завод орендований зареєстрованим у Москві ТОВ «Титанові інвестиці», який також контролює Фірташ.

6 вересня КПВВ «Каланчак» та «Чаплинка», розташованих неподалік від заводу «Кримський титан» та його кислотонакопичувачів, тимчасово призупинили роботу після виявлення ознак хімічного отруєння у 37 українських прикордонників. 

Прикордонники продовжують нести службу на закритих КПВВ, проте пропуск транспортних засобів здійснюється лише в екстрених випадках та у разі крайньої необхідності. При цьому в”їзд на вільну територію України з окупованого Криму для громадян, які постраждали від хімічного забруднення, відкритий. КПВВ «Чонгар»» працює у штатному режимі на в”їзд і виїзд.

На КПВВ «Каланчак», «Чаплинка» і «Чонгар» на адмінмежі з Кримом розгорнуті намети Держслужби з надзвичайних ситуацій та надається медична допомога громадянам, які постраждали від хімічних викидів заводу «Кримський титан» у Армянську.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій закликає без нагальної потреби не відвідувати заражені території півострова.

Рятувальники Херсонщини продовжують очистку автодоріг та відкритих ділянок дахів будівель у прилеглих до окупованого Криму населених пунктах для нейтралізації хімічних викидів з заводу «Кримський титан».

Нагадаємо, в розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан» (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», що належить олігарху Дмитру Фірташу, скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже три роки не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям,  завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).