Неякісна вода і забиті фільтри стали причиною аварії на «Кримському титані» – Юсуф Куркчі

Аварія на “Кримському титані” сталася через неякісну воду та забиті фільтри, вважає перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Юсуф Куркчі.

Про це чиновник повідомив в ефірі програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

За словами Юсуфа Куркчі, в районі техногенного лиха навколо заводу “Кримський титан” було зафіксовано велику концентрацію сірчаного ангідриду, який є одним з похідних продуктів виробництва двоокису титану.

“Ми впевнені, що технологічно була пошкоджена вентиляційна система відводу газів. Яка призвела до того, що були несанкціоновані викиди в атмосферу”, – сказав Юсуф Куркчі.

Перший заступник міністра стверджує, що підприємство в умовах відсутності дніпровської води не змогло забезпечити технологічний процес водою належної якості.

“Після того як завод почав працювати в окупованому Криму, вони проблему води почали вирішувати тим, що практично кожний місяць забивали нову свердловину. Звичайно, що після такого активного видобутку вода почала мінералізуватися, адже поряд Сиваш, поряд море”, – сказав Куркчі.

Завод «Кримський титан», вид з боку Херсонщини Фото: investigator.org.ua

За його словами, неякісна вода призвела до того, що система очищення працювала не в штатному режимі, і фільтрувальні елементи були надмірно забруднені, що й призвело до аварії у вентиляційній системі підприємства.

Провину за техногенну катастрофу Юсуф Куркчі покладає на окупаційну владу Криму та керівництво підприємства.

«Якщо говорити про справжню причину цієї катастрофи, то повна відповідальність за все це лягає на керівництво цього виробництва і владу, бо вони мали б контролювати це шкідливе виробництво та забезпечити екологічну безпеку або зупинити завод», – сказав перший заступник міністра.

Нагадаємо, 10 жовтня мешканці Армянська в окупованому Криму скаржилися на  на нові шкідливі викиди в атмосферу з заводу «Кримський титан». Перший значний викид невідомої їдкої речовини в районі Армянська і Красноперекопська стався у ніч із 23 на 24 серпня. Окупаційна «влада» після проведення перевірки визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача заводу «Кримський титан» українського олігарха Дмитра Фірташа. Завод орендований зареєстрованим у Москві ТОВ «Титанові інвестиці», який також контролює Фірташ.

В розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан» (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», що належить олігарху Дмитру Фірташу, скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже три роки не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям,  завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).

Прокуратура АРК розслідує два кримінальних провадження щодо виробничої діяльності Армянського філіалу ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс»: щодо  порушення екологічного законодавства з 2016 року та за фактами забруднення атмосферного повітря після викидів хімічних речовин у серпні 2018 року.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України після хімічних викидів на заводі «Кримський Титан» заявило про намір ініціювати санкції проти компаній, які пов’язані з виробництвом хімічної продукції на території окупованого Криму та її реалізацією.

 

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine