Верховний Суд скасував рішення Ради про звільнення Чорнобука з посади судді

Новини
Валерій Чорнобук після затримання співробітниками СБУ в Києві, 3 листопада 2018 р Фото: investigator.org.ua

Верховний Суд України скасував постанову Верховної Ради про звільнення екс-глави Апеляційного суду АРК Валерія Чорнобук з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області в зв’язку з порушенням регламенту парламенту при розгляді цього питання. Зараз Чорнобук підозрюється в держзраді і знаходиться під арештом.

Постанова ВСУ від 28 листопада опубліковано в реєстрі судових рішень, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

У документі наголошується, що мова йде про людину, яка з грудня 2011 року по червень 2014 року працюла суддею Апеляційного суду АРК, а рішенням Вищої ради юстиції від 22 грудня 2011 року була призначена на посаду голови Апеляційного суду АРК. У цей період кримський Апеляційний суд очолював Валерій Чорнобук.

Згідно з постановою ВСУ, в листопаді 2016 року Чорнобук звернувся з позовом до Верховної Ради, в якому просив визнати незаконним і скасувати постанову про його звільнення з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області, прийняту у вересні 2016 року.

Чорнобук заявив, що Верховна Рада не повідомила в установлений строк про розгляд цього питання, «чим фактично позбавила його права взяти участь в обговоренні та надати обґрунтовані пояснення з приводу обставин», які слугували підставою для звільнення його з посади судді. Також Чорнобук вказав, що за постанову про звільнення проголосували 23 народних депутата, які не були зареєстровані на пленарному засіданні.

«Заяву ОСОБА_2 задовольнити … Визнати протиправним та скасувати постанову Верховної Ради України від 29 вересня 2016 № 1621-VIII «Про звільнення судді»», – йдеться в Постанові ВСУ.

Нагадаємо, Валерій Чорнобук на момент окупації Криму очолював Апеляційний суд АРК. У березні 2014 року в інтерв’ю журналісту Центру журналістських розслідувань Сергію Мокрушину, Чорнобук говорив, що буде сприяти переходу кримських судів на судочинство по законодавству Росії. На відео зафіксовано, як Чорнобук читає кримським суддям лекцію про норми Конституції РФ.

У мережі також опубліковано відео, на якому Чорнобук присутній на виставі «прокурора Криму» Наталії Поклонский. На початку квітня 2014 року Чорнобук повернувся до Дніпропетровська, заявив про вірність Україні, а в липні указом президента Петра Порошенка було призначено на посаду судді Апеляційного суду Дніпропетровської області.

У липні 2015 року прокуратура АРК за матеріалами, опублікованими Центром журналістських розслідувань, провела перевірку щодо Валерія Чорнобука і відкрила кримінальне провадження.

У березні 2016 року в інтерв’ю програмі «Слідство.інфо» Чорнобук розкаявся в скоєному в Криму і повідомив, що йде з судової системи і перейшов на роботу в міську раду Дніпра, де займається питаннями безпеки.

У своєму поясненні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка 26 квітня 2016 року відкрила в відношенні Чорнобука дисциплінарне провадження, він повідомив, що інтерв’ю Центру журналістських розслідувань він давав «під тиском».

29 вересня 2016 року Верховна Рада України за поданням Вищої ради юстиції звільнила Чорнобука з посади судді за порушення присяги судді.

11 листопада 2017 року Вищий апеляційний суд України відмовив екс-голові Апеляційного суду АРК Валерію Чорнобук в оскарження постанови Верховної Ради, яким він був звільнений з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області по порушення присяги судді.

11 липня 2018 року прокуратура АРК повідомила Валерію Чорнобуку про підозру в держзраді за ч.1 ст.111 КК України. Співробітники прокуратури і СБУ провели обшуки в Дніпрі за місцем його проживання і за місцем його останньої роботи в приміщенні Дніпровського міської ради. В серпні прокуратура АРК оголосила в розшук Валерія Чорнобука за підозрою в держзраді.

3 листопада підозрюваний в державній зраді Валерій Чорнобук був затриманий в Києві співробітниками спецпідрозділу СБУ. 5 листопада Голосіївський райсуд Києва заарештував його на два місяці.