Ханська мечеть в Бахчисараї безповоротно зруйнована внаслідок «реставрації» окупантів – Аблялімова

Велика ханська мечеть (Хан-Джамі), що входить до складу Ханського палацу-музею в Бахчисараї, безповоротно зруйнована внаслідок так званих «ремонтно-реставраційних робіт», що проводяться окупаційної «владою» Криму.

«Реконструкція» Ханського палацу в Бахчисараї Фото: Facebook Namık Kemal Bayar

Про це заявила в коментарі Крим.Реаліі ТВ екс-директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова, передає Центр журналістських розслідувань.

«Велика ханська мечеть. Моя думка – ми її втратили. Тому що процеси і методи реконструкції, які використовувалися, незворотні. Повернути колишній вигляд, на жаль, вже неможливо. Тому що балки розпиляні, черепиця на відкритому просторі руйнується, безумовно. І що відбувається всередині ханської мечеті – нам на сьогоднішній день невідомо. Я знаю про те, що там йдуть тріщини, на тріщини поставлені маячки. Вони спостерігають за рухом стін, але які будуть прийняті технологічні рішення для збереження цього об’єкта, мені невідомо», – сказала Аблялімова.

Вона також підкреслила, що «влада» окупованого Криму намагається приховати масштаб руйнувань в Хан-Джамі, обмеживши доступ до об’єкту.

«Ухвалення таких жорстких заходів – обмеження доступу, заборона на фотографування – викликає побоювання, що там дуже складна ситуація», – додала Аблялімова.

Нагадаємо:

  • Роботи у Ханському палаці в Бахчисараї проводили ТОВ «Кірамет« (Сімферополь) та ТОВ «Корпорація АТТА Груп» (Москва). Під виглядом протиаварійних фактично здійснювались неякісні і нефахові реставраційні роботи, які знищували пам’ятку кримськотатарської палацової архітектури.
  • У червні 2018 року управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим і Севастополі відкрило кримінальне провадження за фактом незаконного знищення, руйнування і псування пам’ятника історії – Ханського палацу в Бахчисараї.
  • Тендер на розробку науково-проектної документації (НПД) з ремонтно-реставраційних робіт у Ханському палаці в Бахчисараї виграло ТОВ «Меандр» з Санкт-Петербургу.  Загальна сума контрактів, які ця компанія отримала у анексованому Росією Криму за два роки, досягає майже два мільярди рублів. Детальніше про фаворита незаконних «реставраційних» тендерів у Криму читайте у статті Євгена Лешана «Гроші – «пітерським»,  війна – палацам» .
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine