До Міжнародного кримінального суду надіслали докази використання РФ «живих щитів» під час окупації Криму

До офісу прокурора Міжнародного кримінального суду передали докази щодо використання Збройними силами Російської Федерації цивільного населення як «живих щитів» під час захоплення військових та адміністративних об’єктів у Криму в 2014 році.

Про це під час прес-конференції в Києві у вівторок, 26 лютого розповів юрист Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко, передає Центр журналістських розслідувань.

«Це було не просто збройне протистояння, це була безпосередня співпраця цивільних осіб та російських військ. Існували координатори від Збройних сил РФ, які співпрацювали з координаторами, які залучали цивільних осіб. Цивільні особи ділилися на певні категорії: були не просто місцеві жителі, які проживали в Криму, були й привезені з РФ, представники козацтва, представники самооборони», – розповів Тимочко.

За його словами російські військові перебували за спинами людей під час блокування українських військових та адміністративних об’єктів – для того, щоб українські військові не змогли захищатися.

«Таким чином було захоплено щонайменше 10 військових об’єктів», – додав Тимочко.

Максим Тимочко

За словами заступника прокурора АР Крим Ігоря Поночовного, на даний момент прокуратура АРК проводить досудове розслідування за статтею 438 ККУ.

«Дії російських військових під час використання «живих щитів» мають пройти за статтею 438 порушення законів і звичаїв війни Кримінального кодексу України. Це відправляє нас, у тому числі, до Четвертої Женевської конвенції», – зазначив Поночовний.

Ігор Поночовний, заступник прокурора АР Крим Фото: investigator.org.ua

За словами заступника прокурора, заборону на використання «живих щитів» закріплено в статті 28 Четвертої Женевської конвенції.

Детальніше про «живі щити» – в сюжеті Центру журналістських розслідувань.

«Попереду жінки, цивільні чоловіки, за ними озброєні військові та спецназ – такий метод впливу на противника і, водночас, захисту для військових був досить поширений під час окупації Криму. Називається він «живим щитом». Його використання є міжнародним воєнним злочином та заборонене  Женевськими конвенціями ООН. Попри це, «живі щити» з місцевих мешканців чи інших цивільних російські військові застосовували при захопленні усіх стратегічних об’єктів у Криму».

Нагадаємо:

  • Прокурор АРК Гюндуз Мамедов вважає, що співробітники українських слідчих органів повинні вчитися правильно кваліфікувати військові злочини.
  • У Міжнародному кримінальному суді (МКС) можуть розглянути питання відкриття офіційного розслідування щодо ситуації в Україні вже в 2019 році, вважають правозахисники.
  • МУС кваліфікував анексію Криму як міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine