РФ вийшла з Женевської конвенції щодо захисту цивільного населення при збройних конфліктах

Росія вийшла з Женевської конвенції щодо захисту цивільного населення під час міжнародних збройних конфліктів.

Фото: Reuters

Федеральний закон №368-ФЗ «Про відкликання заяви, зробленої під час ратифікації Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I)», 12 листопада опублікований в офіційних виданнях та на інтернет-порталі правової інформації РФ, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Відкликати заяву, яка була зроблена СРСР при ратифікації Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол 1), прийнятого в Женеві 8 червня 1977 року, відповідно до пункту 2 статті 90 названого Протоколу 1», – йдеться в статті 1 документа.

«Визнати нечинним на території РФ пункт 1 постанови Верховної Ради СРСР від 4 серпня 1989 року «Про ратифікацію Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол 1) та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол 2) (Відомості З’їзду народних депутатів ВР СРСР, 1989 року) в частині, що стосується заяви, яка була зроблена СРСР при ратифікації Протоколу 1», – говорить стаття 2 закону.

Згідно з документом, закон набуває чинності з моменту публікації.

24 жовтня 2019 Держдума РФ прийняла закон «Про відкликання заяви, зробленої під час ратифікації Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I)». 6 листопада 2019 року його схвалила Рада Федерації РФ.

12 листопада президент Росії Володимир Путін підписав закон і в цей же день він був опублікований і, відповідно, набрав чинності.

Нагадаємо:

  • 16 листопада 2016 року Росія вийшла з угоди про Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі, в компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, військові злочини, злочини проти людяності.
  • В грудні 2018 року офіс прокурора Міжнародного кримінального суду опублікував звіт за 2018 рік, в якому підтвердив кваліфікацію ситуації на тимчасово окупованій території АР Крим та Севастополя, як міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ. За ним, до цієї ситуації продовжує застосовуватися право міжнародних збройних конфліктів (міжнародного гуманітарного права).
  • Правозахисники вважають, що вже в 2019 році в МКС можуть розглянути питання відкриття офіційного розслідування щодо ситуації в Україні.
  • У жовтні 2019 року Генсек ООН Антоніу Гутерріш представив доповідь, яким ООН визнає порушення Женевських конвенцій Росією, яка свідомо переселяє людей з материкової частини РФ до українського Криму в спробах змінити демографію окупованого півострова.
  • За оновленими даними ООН, станом на 2 листопада, з весни 2014 року в результаті бойових дій на Донбасі загинули понад 3 330 мирних жителів, 9 тисяч були поранені. За підрахунками ООН, на Донбасі 3,5 мільйона людей потребують зараз допомоги, 1,3 мільйони людей стали внутрішніми переселенцями.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine