Законопроєкт про пенсії не вирішує технічних питань доставки виплат на окупований Донбас – Третьякова

Новини
Фото: investigator.org.ua

Законопроєкт 2083-д про пенсії для жителів окупованих територій, який Верховна Рада планує розглянути в січні, не вирішує технічних питань доставки виплат громадянам на тимчасово непідконтрольну українському уряду територію Донбасу.

Про це повідомила одна з авторів законопроєкту, голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова в ході зустрічі з представниками посольства Німеччини, передає інформаційне управління Апарату Верховної Ради.

Під час зустрічі обговорювалися проблемні питання захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і жителів тимчасово непідконтрольних українській владі територій.

Галина Третьякова розповіла про численні проблеми, з якими стикаються вимушені переселенці при реалізації права на пенсійне забезпечення: обов’язковість отримання статусу ВПЛ, перетин кожні два місяці лінії зіткнення в зв’язку з необхідністю проходження процедур ідентифікації і верифікації тощо.

Вона зазначила, що саме для спрощення цього механізму члени Комітету розробили і внесли на розгляд ВРУ законопроєкт №2083-д про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію.

«Голова Комітету наголосила, що законопроєкт спрямований на зменшення кількості перетинів лінії зіткнення, спрощення процедури одержання пенсійних виплат, але не вирішує технічних питань доставки пенсій нашим громадянам на окуповані території, для їх одержання пенсіонер має з’явитися на підконтрольну територію», – йдеться в повідомленні.

Як повідомлялось, на початку січня Третьякова заявила, що результатом прийняття Верховною Радою законопроекту №2083-д стане визнання Україною зобов’язань щодо забезпечення пенсійних виплат жителям окупованих територій Донбасу і Криму, оскільки вони українські громадяни. Пенсіонери, які проживають на непідконтрольних українському уряду територіях, мають право отримувати українську пенсію, навіть якщо вони отримують виплати з боку окупаційної «влади».

Нагадаємо:

  • 26 листопада в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він повинен вирішити питання виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольних української влади територіях. Зокрема, законопрєкт передбачає відв’язування виплати пенсій від статусу внутрішньо переміщеного особи.
  • Законопроєкт щодо пенсій не передбачає виплат безпосередньо на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму.
  • Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець пояснив, яким чином планується виплачувати пенсії і заборгованність по ним громадянам України з тимчасово окупованих територій ОРДЛО відповідно до нового законопроєкту №2083-д. За його словами, людина буде отримувати пенсію за цей місяць і автоматично ще одну пенсію за рахунок того боргу, який вже є перед цією людиною з боку України.
  • На думку правозахисників «Донбас SOS», законопроєкт №2083-д допоможе найбільш уразливішій категорії населення – переселенцям, людям похилого віку та людям, які проживають на непідконтрольних територіях.
  • За даними Українського офісу ООН з координації гуманітарних питань, понад 560 тисяч людей похилого віку були позбавлені доступу до пенсій на Донбасі через бюрократичні перепони.
  • Станом на кінець листопада 2019 року сума боргу Пенсійного фонду України пенсіонерам з непідконтрольної українському уряду території Донбасу становить вже 86 млрд грн.